Drapaki dla kotów

Kot, to tego typu zwierzę, u którego nie da się oszukać natury. Natura, instynkt jest w nim tak mocno zakorzeniona, że nawet najbardziej staranne wychowanie, czy próba tresury, nic tutaj nie zmienią. Wychowanie kota powinno jedynie służyć temu, by naturalne zachowania kota dostosować do oczekiwań czy raczej możliwości tolerancyjnych człowieka. To raczej pewna forma adaptacji kociego zachowania, niż wychowanie czy rzeczywiście tresura. Kot, jak to kot. Ma swoje życie, swoje pomysły i swoją ścieżkę i nikt mu tej ścieżki nie jest w stanie całkowicie zmienić. Można ją tylko ewentualnie delikatnie wyprofilować.

I tak, jednym z elementów natury kociej jest drapanie różnych przedmiotów. Kot, w środowisku naturalnym może drapać korę drzew, może drapać pieńki i wiele innych obiektów i nikt mu na to uwagi nie zwróci. Kot hodowany w domu, nie ma aż takiej swobody, żaden właściciel nie zgodzi się na to by jego kot drapał mu meble, ściany czy zasłony. Będzie raczej z tym walczył i utrudniał kotu tego typu działanie. To nic nie da. Kocia natura jest tak silna, że prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw i tak się pokaże i kot zacznie coś drapać nieważne, jak bardzo będziemy się temu sprzeciwiać.

Czy jest więc sposób na to, by ten element natury dostosować do człowieka i dlaczego koty tak bardzo lubią wspomniane drapanie?

Drapanie ma dla kota znaczenie w dużej mierze higieniczne czy zdrowotne nawet. Drapiąc, kot ściera sobie pazury, co jest dla niego bardzo ważne higienicznie. Ponadto, może w ten sposób się rozciągać, ćwiczyć swoje mięśnie i dba o swoją formę. Dlatego właśnie jest to tak bardzo istotne. Jak zatem dostosować to do takiego działania, które zaakceptuje człowiek?

Drapaki

Otóż, mona kotu zapewnić odpowiedni drapak. Drapaki, to specjalne konstrukcje, przygotowane dla kotów. Składają się najczęściej z filaru, sztywnego filaru pokrytego specjalnym sznurkiem, który idealnie nadaje się właśnie do drapania. Drapaki mają zazwyczaj kilka poziomów. Poziomy te mogą być wyłożone miękkim pluszem, przystosowane do leżakowania i wypoczynku, a mogą też być pokryte materiałem do drapania. Oczywiście, są też bardziej rozbudowane drapaki, które mają też specjalne budki, w których kot może się schować, czy przeszkody, które może pokonywać albo przywieszone zabawki, na które może polować. Im bardziej skomplikowany i rozbudowany drapak, tym bardziej będzie się kotu podobał i tym więcej czasu będzie on na nim spędzał zamiast na meblach w mieszkaniu. Koty bowiem bardzo lubią takie tory przeszkód, gdzie raz trzeba przeskoczyć, a innym razem przejść po bardzo cienkim odcinku. Takie zadania powodują u kota wiele radości, pozwalają mu odreagować a co za tym idzie uspokajają i relaksują naszego pupila. Drapaki to sama przyjemność dla kota, a dla właściciela spokój i pewność, że zwierzak nie poniszczy mu mebli. Materiał, z którego wykonywane są drapaki jest bowiem tak specyficzny, że odciąga w ogóle kota od innych powierzchni, jest dla niego najbardziej atrakcyjny i przez to nie szuka on innych obiektów.

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.