Jak karmić kota kastrowanego i sterylizowanego?

Kastracja czy sterylizacja to obecnie powszechnie stosowany zabieg, z którego płynie wiele korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i samego właściciela. Choć słyszy się, że po zabiegu trzeba zastosować specjalną dietę, to nie do końca jest to prawda. Prawdą jest to w przypadku, jeśli do momentu zabiegu nasz kot jadał tzw. kocie „fast foody”, czyli najtańsze suche i mokre karmy z supermarketu. Aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi wystarczy wdrożyć do codziennego żywienia kilka, prostych sprawdzonych nawyków. Wyjątkowość diety po kastracji i sterylizacja polega głównie na dostarczaniu wysokiej jakości pożywienia dostosowanego do trybu życia naszego pupila i rezygnacji z pokarmów szeroko rozpowszechnionych w popularnych, spożywczych sieciówkach.

Koty niewychodzące, żyjące tylko i wyłącznie w domu będą miały tendencję do tycia, zwłaszcza jeśli są to już zwierzęta dojrzałe. Poza tym z racji warunków, w których przebywają mają mniej ruchu – nie muszą polować, gdyż miseczki napełniane są przez właściciela. Zabieg kastracji i sterylizacji znacznie spowalnia także metabolizm zwierzaka, przez co szczególnie narażony jest na szybkie przybycie na wadze.

Ważne, by optymalnie dopasować kaloryczność karmy do trybu życia zwierzaka. Kupując suchą karmę warto zwrócić uwagę na tą odtłuszczoną i bezzbożową, w której składzie nie dominują duże ilości węglowodanów, całkowicie zbędnych przy stabilnym domowym. To właśnie te nadprogramowe węglowodany często winne są coraz większym gabarytom kastrowanych i sterylizowanych kotów. A kocia nadwaga to naprawdę duży problem zarówno dla kota, jak i właściciela. Oczywiste są tutaj konsekwencję zdrowotne, które mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń. Co więcej oduczenie kota stylu życia, którego został przez nas nauczony jest bardzo trudne, dlatego zastanówmy się już na początku jak i czym chcemy żywić zwierzaka, aby uniknąć późniejszych kłopotów.

Oprócz jakości karmy możemy kontrolować także jej ilość. Warto zaopatrzyć się w plastikowy pojemnik z miarką, który ułatwi nam codzienne dozowanie karmy. Poza ilością i kalorycznością istotne ta jest także zbilansowana ilość takich minerałów jak sód, fosfor, magnez i wapń.

Stojąc przed półką z kocim pokarmem natrafimy na karmy przeznaczone dla kociąt. Choć można podawać je do ukończenia 12 miesiąca życia, to warto wymienić ją na lżejszą wersję. Nie jest wskazane jej podawanie kotom dorosłym i kastratom ponieważ są one bardziej tuczące i kaloryczne.

Oczywiście jest możliwość, że nasz kot będzie miał doskonałą przemianę materii i będzie przy tym bardzo ruchliwy. W takim przypadku nie musimy aż tak kontrolować diety, choć warto podawać mu wysokiej jakości jedzenie, surowe mięso, ryby, nabiał. Na pewno warto wyrobić sobie nawyk czytania etykiet – wśród pokarmów można znaleźć takie, które zawierają 20% tłuszczu, a także takie o zawartości 14%. Wszystko co musimy wiedzieć o karmie znajdziemy z tyłu opakowania, dlatego tak ważna jest wiedza o składnikach, które korzystnie wpływają na zdrowie naszego zwierzaka.

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.