Dieta kota alergika

Alergia u zwierząt, podobnie jak i u ludzi, pojawia się ostatnio coraz częściej i jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Niestety, co ważne, często też, tak jak i u ludzi, pojawia się ona również w okresie dorosłości. Zdarza się też tak, że kot dotychczas nie był uczulony na jakiś składnik pokarmowy, a teraz już jest. To bardzo nieprzyjemne zjawisko i bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która nie tylko dotyka samego zwierzaka, ale razem z nim przeżywa to zwykle i jego właściciel.

Ważne jednakże, na wstępie, żeby odróżniać alergię pokarmową od dolegliwości, jaką jest nieprzyswajanie pokarmu czy składników pokarmu. Kot, który cierpi na nieprzyswajalność, po spożyciu składnika, którego nie przyswaja, ma natychmiast dolegliwości trawienne. Ma biegunkę, wymiotuje, widać, że cierpi na problemy trawienne. Odstawienie szkodliwego składnika powoduje, że kot natychmiast odzyskuje zdrowie i wraca do swojej formy. Jest praktycznie zdrowym kotem.

Alergia

Jeżeli zaś chodzi o samą alergię, to jej objawy są nieco inne. Kot, po spożyciu alergena, zaczyna się bardzo intensywnie drapać, puchnie, pojawia się wysypka. To są typowe objawy alergii, które nie ustąpią natychmiast po odstawieniu szkodliwego produktu. Samo odstawienie to pierwszy krok, ale żeby objawy ustąpiły kota trzeba jeszcze wyleczyć. Zazwyczaj wystarczy podać mu wówczas wapno, ale nie zawsze samo wapno będzie wystarczające.

Tak w skrócie wygląda różnica pomiędzy nieprzyswajaniem pewnych produktów, a alergią na nie.

Odkrycie kociej alergii

Dodatkowym problemem w przypadku alergii jest to, że może ona pojawić się w każdym momencie życia. Może pojawić się w młodzieńczym wieku kota i w dorosłym. Nawet kot alergik może przez wiele lat nie być uczulonym na jakiś alergen, aż pewnego dnia, nagle i to zacznie wywoływać reakcję alergiczną. Ważne tez by wiedzieć, że koty mogą cierpieć nie tylko na alergię pokarmową, ale również, mogą być uczulone na pyłki i roztocza.

Karmienie kota z alergią

Jak zatem karmić kota alergika? Przede wszystkim mądrze, w sposób bardzo starannie zaplanowany i kontrolowany. Kot może być uczulony na mało istotny element swojej diety, wówczas można ten składnik po prostu odstawić i dawać zamienniki uzupełniające mikroelementy czy inne składniki odżywcze w diecie. Może jednak być uczulony również na jakiś istotny element, stanowiący podstawę wyżywienia, wtedy zamienniki trzeba znacznie staranniej dobierać i dopasowywać.

Problem pojawia się jednak, gdy nie wiadomo, na co kot jest uczulony i trzeba próbować karmić go tak by narazić go na jak najmniejsze zagrożenie. Są oczywiście karmy przeznaczone specjalnie dla kotów alergików. Pełne są one różnego rodzaju zbóż, które rzadko uczulają, są raczej mało popularnymi alergenami, pozbawione są zaś alergenów najczęściej spotykanych. Są karmy, w których w ogóle nie ma zbóż, jeżeli kot mimo wszystko reaguje alergicznie. Mięso w takich karmach jest również nieuczulające. Może to być konina lub kaczka, ponieważ to są bardzo delikatne mięsa nie powodujące właśnie alergii. Dietę, pozbawioną alergenów należy stosować systematycznie i wytrwale. Trzeba być bardzo restrykcyjnym i konsekwentnym, ponieważ jedno nawet odstępstwo od diety powoduje, całkowitą utratę tego co dotychczas udało się dzięki diecie osiągnąć, a kot znowu zacznie cierpieć z powoduj reakcji alergicznej na ów, pojedynczy nawet składnik.

Widać zatem jak ważna jest staranność przy żywieniu kota alergika. Jeżeli chcemy, żeby był zdrowy, dobrze się czuł i nie odczuwał dolegliwości, to trzeba być właśnie bardzo czujnym i uważnym.

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.