Dlaczego świnka jest morska? Kilka porad doświadczonego hodowcy.

Z której by strony nie patrzeć na futrzaka - ani nie jest to świnia, ani nie jest morska. Skąd świnka, można się jeszcze domyślić, jak zwierzak się do nas odezwie. Ale morska?

Ta część nazwy wiąże się z pochodzeniem świnek. W dzikiej odmianie, zwanej aguti, hasają sobie w Ameryce Południowej, a konkretnie w Andach - głównie w Peru, Boliwii i Paragwaju. Andy leżą dla nas „za morzem” i stąd nazwa. Podobnie zresztą określają świnki Niemcy - Meerschweine. Natomiast Anglicy, jak to mają w zwyczaju, wyłamali się z ogólnego trendu. Chociaż dla nich Ameryka również leży „za morzem”, po angielsku świnki nazywają się... guinea pig. No, pig można zrozumieć, ale gdzie Guinea? Jedna z teorii mówi, że nie chodzi tu o nazwę geograficzną, tylko o monetę – mięso świnki było ponoć tak wyborne, że jedna świnka kosztowała gwineę, czyli była stosunkowo droga. Do dzisiaj, w Peru, pieczona na ruszcie świnka uchodzi za przysmak. Podobno smakuje, jak kurczak. Barbarzyństwo, nieprawdaż?

Świnki morskie, o ile nie skończą na talerzu, żyją ok. 8 lat, ale mogą też żyć dłużej. Jako zwierzątka stadne, najlepiej czują się w towarzystwie innych świnek, dlatego polecam od razu zaopatrzyć się w dwie. Samotna świnka, aby nie była smutna, będzie wymagać wiele głaskania, przytulania i ogólnej czułości.

Istnieje wiele ras i odmian świnek morskich, od bardzo kudłatych, przypominających zwiewającą końcówkę od mopa, po niemal zupełnie łyse (odmiany skinny lub baldwin), o wyglądzie przerośniętego embrionu myszy. Co kto lubi. Większość świnek morskich, kupowanych w sklepach zoologicznych, to po prostu kundle. Są nieco mniejsze, niż rasowe, ale nie ustępują im słodkością.
 

Świnki to sympatyczne gryzonie, które łatwo się oswajają. Aż za łatwo, można by powiedzieć. Odpowiednio rozpuszczona świnka będzie łazić po domu jak pies i domagać się smakołyków. Wyostrzony węch i słuch, niechybnie ściągnie ją do kuchni, zwłaszcza, jeśli ktoś akurat szykuje tam sałatkę. Świniak bez trudu stanie na tylnych łapkach i zacznie „prosić”. Sęk w tym, że stojąc w tej pozycji, nie może kwiczeć, więc stoi słupka w milczeniu. Ma przy tym brzydki zwyczaj stawać kilka centymetrów od ludzkiej stopy; wiadomo przecież, że człowieki są duże, to trzeba blisko podejść. No i, niestety, zdarza się, że ktoś zbierze niechcący pieszczocha na buta. Wówczas słychać oburzony kwik, po czym zwierzak się obraża. Na szczęście, foch nie trwa długo i zostaje zwyczajowo zakończony triumfalnym pochłonięciem sałaty.

Własnie. Jedzenie. Co je świnka? Moje jedzą wszystko, nie wyłączając pizzy. Oczywiście, nie jest to typowa dieta. Tak naprawdę, świnka, jako gryzoń, powinna przede wszystkim zajadać specjalną, suchą karmę. Należy przy tym kontrolować jej ilość, bowiem świnka najbardziej na świecie kocha jeść. Zje każdą ilość. Naprawdę,
każdą. Świnka chętnie wcina też warzywa, jak ogórek, pomidor, pietruszka, marchew i tym podobne, generalnie to, co sami wrzucamy do zupy. Uwaga – świnki morskie nie mogą jeść ziemniaków! Chociaż próbują. Najczęściej tylko raz. Pielęgnacja świnki morskiej nie jest zbyt skomplinkowana. Chyba, że komuś uda się przejechać swoją tapczanem. Mnie się udało. Śwince też, bowiem futrzak wciąż pozostaje w jednym kawałku, co dowodzi, że nie  tak łatwo go zepsuć. Zasadniczo jednak, pielęgnacja świnek polega na dbaniu o higienę ich domku. Niektóre świnki to flejtuchy, inne są porządnickie i przeznaczają jeden kącik na toaletę. Nie ma sensu uczyć świnki czystości, bowiem nie do końca panuje ona nad wydalaniem bobków. Cóż, trzeba pokochać i tyle. Warto również skracać regularnie pazurki, inaczej zakrzywiają się i utrudniają śwince chodzenie.

Zachowanie świnek morskich, to temat na osobny doktorat. Faktem jest, że świnki, podobnie jak psy, mają swoje charaktery, sympatie i antypatie. Zadbana świnka będzie fajnym przyjacielem na długie lata. Ogniwem pośrednim między niezależnym kotem, a psem - pieszczochem. A, co najważniejsze – nigdy nie trzeba jej wyprowadzać na spacer.

 
Źródło:
http://cavia.vel.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=P5eFs8N2XvU
https://www.youtube.com/watch?v=COPq7p0_-2Y

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.