Sprawdź, czy prawidłowo karmisz swojego kota

Bardzo kochamy swoje kociaki bez względu na to czy są małe, czy duże, rasowe, czy też są zwykłymi dachowcami. Pragniemy by były szczęśliwe i przede wszystkim zdrowe, ale czy zastanawialiśmy się czy podajemy im odpowiednią karmę, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych?
Na rynku istnieje bardzo wiele różnych producentów karmy dla kotów. Oferują oni karmę specjalną dla małych kociąt, dorosłych kotów, a także kotów rasowych, po sterylizacji, a także odpowiednich pod względem aktywności zwierząt: czy spędzają czas w mieszkaniu, czy też spędzają najwięcej czasu poza domem. Jednak bez względu na to każda karma powinna posiadać podstawowe składniki do których zaliczamy witaminy, minerały, tłuszcze, białka i węglowodany oraz inne dodatkowe składniki.

Witaminy są potrzebne, aby nasz kot cieszył się dobrym wzrokiem, mocnymi kośćmi, sprawnym metabolizmem. I tak np. witaminy A, D, E, K poprawiają wzrok oraz słuch, a także wygląd skóry, stan kości, zębów, czy mięśni oraz zdolność do rozmnażania i są odpowiedzialne za prawidłową krzepliwość krwi. Witaminy z grupy B oraz Witamina C gwarantuje dobry apetyt oraz poprawiają przemianę materii.

Minerały z kolei są niezbędne dla zdrowych zębów i kości, jak również odpowiedzialne za sprawny metabolizm. Koty w szczególności potrzebują takich minerałów jak: wapń, fosfor, potas, chlorek sodu i magnez oraz żelaza, miedzi, manganu, cynku i selenu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe pozwalają utrzymać zdrową skórę oraz sierść, są one także odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu rozrodczego. Są one również głównym źródłem energii, a także polepszają wchłanianie witamin rozpuszczających się w tłuszczach. Ich głównym źródłem są tłuszcze zwierzęce, warzywa oleiste, odpady mięsne oraz drobiowe. Węglowodany i błonnik natomiast pomagają kotu zachować energię i działają korzystnie na trawienie. W pokarmie zwierzęcym dobrym źródłem węglowodanów oraz błonnika są zboża takie jak ryż, kukurydza, czy pszenica.

Bardzo ważnym składnikiem kociej karmy są białka, które są niezbędne, by kot zdrowo rósł, gdyż białka są podstawowym budulcem wszystkich tkanek, tj. włosów, skóry, pazurów, a także mięśni. Dobrym źródłem białek jest: mięso, jajka, ryby, zboże, nabiał i drożdże.

Ważnymi składnikami karmy jest również włókno, glukozamina, L-karnityna, która wspomaga proces przemiany tłuszczu w energię, luteina chroniąca oczy i skórę, frukto-oligosacharydy (FOS) będące źródłem energii dla bakterii znajdujących się w jelitach, manno-oligosacharydy (MOS) – wzmacniają układ odpornościowy, a także tauryna chroniąca serce kota, a także innymi związanymi z nim dolegliwościami.

W zależności od potrzeb kota karma różni się zawartością procentową tłuszczów, białka oraz innych ważnych składników. I tak: młode kocięta powinny spożywać karmę wysoko-kaloryczną z wysoką zawartością białka min. 30-40 % z kwasami tłuszczowymi DHA. Koty starsze, po 7 roku życia, powinny spożywać karmę niższej zawartości tłuszczu niż w karmie dla kotów dorosłych, zawierających L-karnitynę, glukozę i siarczan chondroityny, który wzmacnia stawy. Koty wykastrowane mają skłonność do nadwagi oraz kamicy nerkowej, dlatego też powinny dostawać karmę o obniżonej zawartości tłuszczu oraz magnezu i fosforu. Podobną karmę powinny spożywać nasi pupile, które mają problemy z nadwagą, jednak dodatkowo powinny zawierać L-karnitynę przyspieszającą spalanie tłuszczów. Pożywienie kotów niewychodzących na zewnątrz również powinno być inne, niż tych zwierząt, które spędzają najwięcej czasu na zewnątrz. Karma taka powinna zawierać składniki wspomagające trawienie, niższą zawartość tłuszczu, magnezu i fosforu.

Bez względu na to, jakie specjalne potrzeby ma nasz kot i w jakim jest wieku, dobór karmy powinniśmy omówić z weterynarzem, gdyż on jako specjalista wskaże nam jaka karma będzie najbardziej optymalna dla zdrowia naszego pupila, a co najważniejsze jaka mu nie zaszkodzi i sprawi, że będzie on szczęśliwym i zdrowym zwierzęciem.

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.