Bloodhound

Historia

Bloodhoundy są rasa psów myśliwskich i tropiących, znaną już od wieków. Uznaje się , że został wyhodowany w Ardenach przez mnichów z opactwa św. Huberta, który to święty jest, nomen omen, patronem myśliwych. Jak podaje legenda, bloodhoundy zostały wyhodowane poprzez skrzyżowanie czarnych i czarno-podpalanych psów gończych, używanych przez świętego już w VII wieku. W Ardenach lasy obfitowały wówczas w grubą zwierzynę, a silne, wytrzymałe psy tropiące o doskonałym węchu, ze względu na swoje umiejętności łowieckie, były bardzo cenione. W XI wieku Wilhelm Zdobywca sprowadził boloodhoundy do Anglii. W tym samym czasie sprowadzono tam również inne psy myśliwskie, o umaszczeniu całkowicie białym, zwane talbot. Abo podkreślić szlachetność psów św Huberta, nazwano je „blooded hound”, co oznaczało psy czystej krwi. W późniejszych czasach rasa została przywieziona do Stanów Zjednoczonych. Tu zapisała się ciemna karta historii bloodhaundów, bowiem w USA, a zwłaszcza w południowej części kraju, psy tej rasy służyły do poszukiwania zbiegłych niewolników.

Wygląd

Bloodhound jest dużym, masywnym psem gończym. Mocny, o harmonijnej budowie, i dobrze rozwiniętej muskulaturze, jest najpotężniejszym ze wszystkich psów gończych. Zgodnie z nazwą, sprawia wrażenie czystej krwi myśliwego, szlachetnego i pełnego dostojeństwa. Sylwetka wydłużona, prostokątna. W 2001 roku wzorzec został nieco zmodyfikowany, przez co współczesne bloodhoundy są nieco lżejsze, niż w ubiegłych wiekach, nadal jednak zachowując potężną sylwetkę. Cechą charakterystyczną psów tej rasy są luźne fałdy skórne na głowie i szyi, tworzące tzw. fafle. Sierść jest krótka, gęsta, oprócz głowy i szyi dość twarda. Umaszczenie może być czarno-podpalane, wątrobiano-podpalane lub jednobarwne czerwone. Dopuszczalne są niewielkie białe plamy na ogonie, nogach lub klatce piersiowej.

Cechą charakterystyczną bloodhoundów jest też ich szczególny chód, przypominający swignowanie.

Temperament

Bloodhound jest bardzo wiernym psem, niesłychanie przywiązanym do właściciela. Jest łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Również względem innych zwierząt, w tym psów, wykazuje dużo tolerancji i cierpliwości. Nigdy nie jest agresywny, natomiast bywa bardzo uparty. Jest psem o wrażliwym usposobieniu, co należy brać pod uwagę w czasie tresury.

Tresura

Bloodhound, mimo wielkiego oddania właścicielowi, jest psem dość ciężkim w tresurze. Uczy się nowych komend dość wolno i wymaga dużo cierpliwości. Ponadto, jest bardzo wrażliwy zarówno na pochwały, jak i na naganę, nie należy więc przesadzać ze strofowaniem psa.

Ćwiczenia

Mimo ogromnych talentów myśliwskich, bloodhound jest psem z natury leniwym. Wymagana jest duża regularność ćwiczeń, ponieważ pies sam z siebie nie będzie się ich domagał.

Warunki życia

Mimo znacznych rozmiarów oraz myśliwskiego rodowodu, bloodhound kocha spełniać rolę kanapowca. Z tego powodu dość dobrze przystosowuje się do życia w mieszkaniu. Mimo to, wskazany jest dom z ogródkiem, gdzie pies będzie mógł swobodnie biegać, tym bardziej, że spuszczenie go ze smyczy na spacerze może spowodować kłopoty – kiedy pies wyczuje ciekawy zapach, może zapomnieć o ukochanym właścicielu i bez pamięci podążyć za tropem.

 

KRAJ POCHODZENIA

BELGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNIA

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES MYSLIWSKI, PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 1.1, WZORZEC NR 84

POLECANE KARMY

PRO PLAN PURINA, HAPPY DOG SUPREME

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.