Duży szwajcarski pies pasterski

Historia

Jest potomkiem dawnych wiejskich psów, zamieszkujących tereny Szwajcarii, które były używane przez handlarzy obwoźnych do ciągnięcia wózków. Psy te często pracowały również w charakterze psów zaganiających i podwórzowych, a także rzeźnickich. W 1908 roku, wystawie psów w Langenthal, profesor Albert Heim wyróżnił nową rasę spośród krótkowłosych berneńskich psów pasterskich. Nowa rasa została zaklasyfikowana pod nazwą duży szwajcarski pies pasterski i w roku 1909 została uznana przez Szwajcarskie Towarzystwo Kynologiczne. W 1912 roku powstał pierwszy Klub Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego, którego celem była popularyzacja rasy i dbanie o jej czystość. Oficjalny wzorzec rasy został opublikowany przez FCI w 1939 roku.

Wygląd

Zgodnie z nazwą, jest to duży, masywny i grubokościsty pies. Jest bardzo ruchliwym i wytrzymałym zwierzęciem, doskonałym stróżem i towarzyszem. Jego włos jest dwuwarstwowy, twardy i gesty. Występuje również gęsty, szary lub ciemnoszary podszerstek.

Cechą charakterystyczną jest trójkolorowe umaszczenie: podstawowa maść jest czarna z biało - podpalanymi znaczeniami. Znaczenia przebiegają symetrycznie: podpalanie rozdziela symetrycznie położone białe znaczenia na policzkach, nad oczami i na wewnętrznej stronie uszu, a także na nogach, przedpiersiu i spodniej stronie ogona. Na głowie występuje biała strzałka, a na przedpiersiu biały krawat. Dopuszczalny jest biały kołnierz na karku. Cechą charakterystyczną jest również doskonały węch, co czyni psy tej rasy świetnymi ratownikami lawinowymi.

Temperament

Duży szwajcarski pies pasterski jest potężnym, a jednocześnie ufnym i dobrodusznym zwierzęciem. Z natury czujny i uważny, nie wykazuje jednak agresji, ani też lęku. Wobec obcych jest pewny siebie, świadom swojej siły i rozmiarów. Jest bardzo oddany właścicielowi, skory do zabawy, a jednocześnie zrównoważony. Wobec dzieci jest niesłychanie wyrozumiały, cierpliwy i delikatny.

Tresura

Jest dosyć inteligentnym psem, a nowe komendy opanowuje z dużą łatwością. Posiada doskonałą pamięć i nigdy nie zapomina tego, czego raz się nauczył, dlatego szkolenie można zacząć już w szczenięctwie. Ze względu na swój dobroduszny charakter i usposobienie, a także na doskonałe warunki fizyczne, umożliwiające mu przetrwanie w surowym górskim klimacie, często jest szkolony na psa ratowniczego.

Ćwiczenia

Wymaga dużo przestrzeni, ale nie jest urodzonym sportowcem. Jest raczej wytrzymały, niż szybki, preferuje długie, ale spokojne spacery. Nie nadaje się na towarzysza dla biegaczy i rowerzystów, natomiast świetnie się sprawdza, jako pies pociągowy.

Warunki życia

Ze względu na swoje potężne rozmiary oraz gęstą sierść, nie powinien żyć w mieszkaniu, tym bardziej, że jest potomkiem psów żyjących w górach i kochających przestrzeń. Idealnym miejscem będzie dla niego dom z dużym ogrodem. Doskonale znosi surowe warunki klimatyczne, może więc żyć na zewnątrz. Mimo to, najszczęśliwszy będzie, jeśli jego legowisko będzie w domu, gdzie będzie miał kontakt z bardzo ważnymi dla niego ludźmi.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZWAJCARIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚC DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES RATOWNICZY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 3, WZORZEC NR 58

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.