Owczarek środkowoazjatycki

Historia

Jest to jedna z najstarszych ras na świecie – według różnych źródeł, rasa ta liczy od 4000 do 5000 lat. Istnieje kilka wzajemnie wykluczających się teorii na temat powstania rasy owczarków środkowoazjatyckich. Jedna z nich zakłada, że owczarek ten pochodzi od dawnych mastifów azjatyckich i jest protoplastą mastifa tybetańskiego. Inna z kolei teoria zakłada, że to właśnie owczarek wywodzi się od mastifa tybetańskiego. Jakakolwiek jest prawda, faktem pozostaje, że rasa ta wywodzi się z terenów dzisiejszego Kazachstanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. W każdym z tych krajów owczarek wykorzystywany był do pilnowania ogromnych stad, należących do ludów koczowniczych.

Wygląd

Jest to potężny, masywny pies, wprost idealny materiał na doskonałego stróża i obrońcę. Jego tułów jest nieco wydłużony, doskonale umięśniony i krzepki. Ze względu na swoje rozmiary (waga może dochodzić do 100 kg, zaś rozmiar do wielkości cielaka), odwagę i siłę, w Turkmenistanie owczarek ten bywa nazywany dusicielem wilków. Owczarek środkowoazjatycki występuje w kilku odmianach, różniących się pomiędzy sobą umaszczeniem oraz budową. Sierść zawsze jest gęsta, twarda i prosta, z bardzo obfitym podszerstkiem. Jest świetnie przystosowany do surowych, wymagających warunków stepów azjatyckich, bardzo odporny zarówno na warunki klimatyczne jak i na wszelkie niewygody. W krajach środkowej Azji, owczarkom tym często obcinano uszy oraz ogon. Obecnie niektóre kraje dopuszczają kopiowanie.

Cechą charakterystyczną tej rasy jest bardzo niski, chociaż donośny ton szczeku, który jednak dość rzadko wydaje. Pies atakuje zawsze w milczeniu, natomiast suka ma skłonność do wcześniejszego obszczekiwania.

Temperament

Jak na stróża i obrońcę stad przystało, owczarek środkowoazjatycki jest odważnym, a jednocześnie spokojnym psem o zrównoważonym charakterze. Jest również bardzo czujny i potrafi błyskawicznie zareagować, wyczuwając najmniejsze nawet zagrożenie dla swojego stada. Chociaż jest psem bardzo samodzielnym, świetnie sprawdza się również jako współpracownik służb mundurowych, pracując między innymi w Policji. Zna swoją wartość i siłę, posiada dość dużą skłonność do dominacji i agresji. Nigdy nie zapomina urazy, potrafi być również uparty. Za dnia jest psem raczej spokojnym, uaktywnia się natomiast wieczorem i w nocy. Względem dzieci właściciela oraz zwierząt domowych jest bardzo łagodny i opiekuńczy, nie należy jednak pozostawiać go samego z małymi dziećmi, bowiem, powodowany troską, może próbować je zaganiać i ze względu na swoje rozmiary, niechcący poturbować malca. Wobec obcych ludzi i zwierząt zachowuje duża rezerwę i podejrzliwość.

Tresura

Mimo dość dużej inteligencji, nie jest to pies łatwy w tresurze. Wymaga ze strony właściciela dużego doświadczenia i konsekwencji. Wymagana jest socjalizacja już od szczenięctwa. Konieczne jest przeprowadzenie przynajmniej podstawowego szkolenie z zakresu posłuszeństwa. W Polsce owczarek środkowoazjatycki uznawany jest za rasę niebezpieczną.

Ćwiczenia

Brak danych.

Warunki życia

Owczarek środkowoazjatycki, jako pies stworzony do pracy w ciężkich warunkach, może żyć na zewnątrz praktycznie przez cały rok. Jego gruba sierść oraz masywna budowa umożliwiają mu skuteczną pracę w temperaturze dochodzącej do -25 stopni Celsjusza. Doskonale czuje się na farmie lub w domu z dużym ogrodem. Kocha przestrzeń i wolność, więc nie nadaje się na psa kanapowego i do życia w mieszkaniu.

 

KRAJ POCHODZENIA

ROSJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.2, WZORZEC NR 335

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.