Chart rosyjski borzoj

Historia

Pełna nazwa rasy brzmi русская псовая борзая (czyt. russkaja psowaja borzaja). Należy podkreślić, że rasa ta stanowi integralną część kultury i historii Rosji. Jest to dosyć stara rasa – jeśli wierzyć kronikarzom, trzy bordzoje przybyły na dwór francuski wraz z Anną Jarosławną (córką Wielkiego Księcia Kijowskiego) już w XI wieku. Borzoj był zresztą towarzyszem również innych sławnych osób, w tym carów i poetów. Charty rosyjskie były własnością m. in. Iwana Groźnego, Piotra Wielkiego, Mikołaja II i Puszkina. Duże znaczenie dla rozwoju i popularyzacji rasy miało założenie słynnej hodowli „Perszinskaja Ochota”, wśród założycieli której należy wymienić Wielkiego Księcia Mikołaja i Dymitra Valtseva. Od końca XIX wieku notuje się obecność borzojów w największych hodowlach Europy oraz Ameryki Północnej.

Wygląd

Jak przystało na psa carów, borzoj posiada wygląd prawdziwego psiego arystokraty: subtelna, sucha budowa, przy potężnym wzroście (jest to jedna z najwyższych ras), daje wrażenie lekkości i ulotności. Proporcje ciała borzoja są nieco wydłużone, przy czym suki bywają dłuższe od samców. Charta rosyjskiego wyróżniają mocne kości, dobrze rozwinięta muskulatura, harmonijna budowa. Włos jest również godny arystokraty: miękki, jedwabisty i sprężysty, formujący się w krótkie pierścienie. Na głowie i nogach włos jest satynowy, przylegający do ciała; na tułowiu jest dłuższy i tworzy frędzle. Umaszczenie może być białe, złote, czerwone, szare, czarne. Może być jednolite lub pręgowane, a nawet łaciate. Niedopuszczalna jest maść niebieska oraz czekoladowa.

Temperament

Borzoje są prawdziwymi Rosjanami: łączą w sobie wrażliwość, niesłychane oddanie właścicielowi, objawiające się m. in. ogromnym posłuszeństwem, z nieufnością i pewnym dystansem w stosunku do obcych. Poza tym, jest to pies o spokojnym i zrównoważonym charakterze. Posiada przeszywający wzrok oraz czujne, inteligentne spojrzenie. Jest wyrozumiały i tolerancyjny względem dzieci. Cechują go również bardzo gwałtowne reakcje, zarówno na pozytywne, jak i na negatywne bodźce.

Tresura

Mimo dużej inteligencji, borzoj jest psem dość ciężkim w tresurze. Nowych komend uczy się raczej powoli i wymaga od właściciela dużo cierpliwości.

Ćwiczenia

Borzoj jest urodzonym biegaczem, należy więc zapewnić mu możliwość codziennego, intensywnego ruchu, przy czym jest to konieczne nie tylko dla zachowania jego dobrego samopoczucia; codzienny ruch stanowi bezwzględny warunek jego zdrowia.

Warunki życia

Chart rosyjski jest dużym psem, więc potrzebuje do życia odpowiednio dużo przestrzeni. Z tego powodu najlepiej czuje się w domach z dużym ogrodem, ale potrafi również przystosować się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem zaspokojenia jego potrzeb ruchowych. Należy jednak rozważyć, czy życie w niedużym mieszkaniu z tak dużym zwierzęciem, w dodatku obdarzonym długą sierścią, nie będzie zbyt uciążliwe dla pozostałych domowników.

 

KRAJ POCHODZENIA

ROSJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

CZASAMI

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚC DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

CZASAMI

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES WYŚCIGOWY, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA X, SEKCJA 1, WZORZEC NR 193

POLECANE KARMY

ORIJEN, ACANA, TASTE OF THE WILD, BEST CHOICE

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.