Bouvier des flandres

Historia

Jak wskazuje nazwa, rasa ta pochodzi z Flandrii, krainy położonej na terenie Belgii i Francji. Bouviery pełniły we Flandrii rolę psów pasterskich, pracując przy zaganianiu bydła i owiec. Przez pasterzy nazywane były „koehond”, co oznacza pies do krów, albo „vuilbaard” (brudna broda). Na wystawie psów po raz pierwszy pojawiły się w roku 1910, a w 1922 utworzony został Klub Flandryjskich Psów zaganiających. Po II wojnie światowej rasie groziło całkowite wyginięcie. Dzięki staraniom miłośników tych psów, rasa została odtworzona na podstawie krzyżówek ocalałych osobników z owczarkami pikardyjskimi.

Wygląd

Bouvier na pierwszy rzut oka przypomina sznaucera olbrzymiego. Jest psem dużym i silnym, ale nie ociężałym. Posiada zwarty, stosunkowo krótki tułów i dobrze umięśnione nogi. Sierść bouviera jest bardzo obfita; zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek tworzą gruba warstwę, chroniącą psa przez nagłymi zmianami pogody. Sierść jest twarda, bez połysku, lekko zmierzwiona, ale nie kędzierzawa. Na górnych wargach tworzy wąsy, a na podbródku charakterystyczną, długą brodę. Nad oczami sierść formuje się w nastroszone brwi. Umaszczenie jest szare, pręgowane, z domieszką czerni. Umaszczenie płowe zdarza się, ale jest niewskazane. Dopuszczalna jest biała gwiazdka na piersi.

Temperament

Bouvier to czujny, odważny i lojalny pies. Jako prawdziwy pasterz, jest spokojny, a jednocześnie nieustraszony. Jest aktywny i pojętny, ale niekiedy bywa uparty. Posiada duże pokłady cierpliwości wobec dzieci. Wobec obcych dość nieufny, może zachowywać dystans.

Tresura

Jest inteligentnym, zrównoważonym psem, nastawionym na współpracę z człowiekiem. Z tego powodu szybko i chętnie uczy się nowych komend, co czyni tresurę dość łatwą.

Ćwiczenia

Bouvier kocha przestrzeń, wskazane są więc długie spacery i ćwiczenia na świeżym powietrzu. Ponieważ jest psem stworzonym do pracy, źle znosi bezczynność.

Warunki życia

Jest dużym psem o pasterskich korzeniach, zalecany jest więc dom z ogrodem. Może jednak przystosować się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu dużej ilości spacerów. Mimo gęstej i długiej sierści, polecany jest dla alergików.

 

KRAJ POCHODZENIA

BELGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 2, WZORZEC NR 191

POLECANE KARMY

EUKANUBA, ROYAL CANIN, NUTRA

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.