Boerboel

Historia

Rasa pochodzi z Afryki, a konkretnie z RPA i początkowo była zarejestrowana jedynie w tym kraju. Przodkowie boerboelów trafili do południowej Afryki wraz z Burami, którzy, jako potomkowie rolników, cenili potężne psy stróżujące i strzegące gospodarstwa. Boerboele miały też za zadanie zaganianie bydła. Nazwa boerboel może być przetłumaczona, jako „pracujący dla Burów”. Następnie psy te krzyżowały się z psami Hotentotów - rdzennych mieszkańców tych ziem, dając początek nowej rasie potężnych psów.

Wygląd

Boerboel wydaje się być psem stworzonym wyłącznie po to, by wywierać wrażenie potęgi i siły. Jest on bardzo dużym psem w typie mastifa i buldoga, doskonale umięśnionym. Robi wrażenie mocnego, ale proporcjonalnie zbudowanego zwierzęcia. Głowa psa jest duża, szyja silna i bardzo muskularna. Grzbiet prosty, szeroki, o idealnych proporcjach. Muskularne, jędrne nogi zapewniają psu doskonałe wyważenie i siłę. Umaszczenie może być kremowo-białe, beżowe, brązowe, a nawet pręgowane lub łaciate. Przyjmuje się, że idealnym wzrostem dla boerboela jest 66 cm, przy czym nie jest określona górna granica wzrostu tych potężnych psów, pod warunkiem jednak zachowania harmonijnych proporcji ciała.

Temperament

Boerboele zdają się mieć pełną świadomość swojej potężnej budowy, co objawiają wyraźną skłonnością do dominacji. Posiadają też silny instynkt terytorialny. Wszystko to sprawia, że powinny być socjalizowane już od szczenięctwa, co gwarantuje odpowiednie ułożenie i poskramia ich dyktatorskie zapędy. Boerboel nie powinien pozostawać sam, gdyż ma wówczas skłonności destrukcyjne. Jest zwierzęciem dumnym, pewnym siebie i dość inteligentnym.

Tresura

Pies tej rasy powinien być odpowiednio socjalizowany od samego początku. Jeżeli zaniedbamy tresury, pies może stać się agresywny i groźny dla otoczenia. Nawet jeżeli pies jest odpowiednio prowadzony, nadal zachowuje znaczny dystans i nieufność wobec obcych, co może objawiać warczeniem lub próbą ataku. Boerboel jest doskonale wyczulony na reakcje właścicieli, zdaje się czytać w myślach i odgadywać ich intencje, co w przypadku spotkania nielubianego sąsiada może przysporzyć kłopotów. Istotne jest, że nie jest to pies jednego pana – całą rodzinę traktuje, jak swoje stado i jest gotów dla niej walczyć, a nawet zginąć. Jako ciekawostkę można dodać, że jedna z firm ubezpieczeniowych w RPA zaczęła przyznawać zniżki na ubezpieczenie samochodu, pod warunkiem, że w charakterze alarmu zostanie zainstalowany boerboel.

Ćwiczenia

Ze względu na skłonność do dominacji i agresji wobec obcych, konieczne jest regularne powtarzanie szkoleń.

Warunki życia

Borerboel źle znosi życie w mieście. Potężne rozmiary i nieufność w stosunku do obcych powodują, że trzymanie psa tej rasy w mieszkaniu staje się udręką dla niego i dla osób postronnych. Konieczny jest dom z dużym ogrodem. Pies nie powinien pozostawać sam, gdyż ma silny instynkt stadny, a nie mając kogo bronić, popada w stany depresyjne, objawiające się skłonnością do destrukcji i agresji.

 

KRAJ POCHODZENIA

RPA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

BARDZO MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES STRÓŻUJĄCY, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

RASA NIESKLASYFIKOWANA PRZEZ FCI

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN BICHON FRISE, PRO PLAN PURINA

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.