Rhodesian ridgeback

Historia

Jest to bardzo stara rasa psów, a jej początki wiążą się z afrykańskim plemieniem Hotentotów. Hotentoci, a wraz z nimi ich psy, wywodzą się z królestwa Starożytnego Egiptu, skąd wyruszyli w kierunku Tanzanii, Zambii i Rodezji, co tłumaczy niecodzienną nazwę tej rasy. Najstarszym dowodem na istnienie tej rasy wśród ludzi jest naskalny rysunek o nazwie Diana's Vow oraz inne malowidła datowane na wiek ok. 4000 lat p. n. e. W XV wieku z rasą tą zetknęli się pierwszy Europejczycy, a byli to portugalscy żeglarze, którzy jako pierwsi rozsławili „afrykańskiego psa z pręgą na grzbiecie”. Biali osadnicy, osiedlający się w rejonie przylądka Dobrej Nadziei i towarzyszący im misjonarze opisali ów rasę nieco dokładniej, jako psy cechujące się wielką odwagą i... wyjątkową brzydotą. Opinię tą podziela Max Silber, który w swojej książce pod tytułem „Psy Afryki” wydanej w 1893 roku stwierdza: „Pies Hotentotów należy do najbrzydszych kreatur spośród całej psiej familii; ma szorstki, nastroszony włos, wąski pysk i stojące uszy. Bury kolor i niepozorny wygląd nie umniejszają jednak jego cennych umiejętności.”

Wygląd

Wygląd tej rasy, w odróżnieniu od tego co twierdzili nasi przodkowie, nie jest szczególnie odrażający. Cechą najbardziej charakterystyczna jest owa pręga na grzbiecie utworzona z pasma sierści rosnącego w przeciwnym kierunku, niż na reszcie ciała, czyli „pod włos”. Pręga zwana jest ridge i od niej pochodzi drugi człon nazwy rasy. Dzisiejszy rhodesian to o wiele większy i bardziej masywny pies, niż ten, którego hodowali Hotentoci. Jego sylwetka pomimo rozmiarów, nie powinna jednak zdradzać oznak ciężkości. Rhodesian to pies muskularny, ale jednocześnie zwinny, pełen gracji oraz bardzo szybki. Umaszczenie może się wahać od jasno pszenicznego do czerwono pszenicznego. Dopuszcza się występowanie niewielkich, białych znaczeń na palcach i piersi, jak również ciemne znaczenia na kufie i uszach.

Temperament

Rhodesian to bardzo inteligentny pies, z łatwością dostosowujący się do otoczenia. Jest odważny i świadomy swojej siły i rozmiarów, jak również bardzo dumny. Posiada wyraźną skłonność do dominacji i niejednokrotnie podejmuje próby podporządkowania sobie innych członków rodziny. Lubi inne zwierzęta, pod warunkiem, że mu się podporządkują, co z reguły następuje przy pierwszym kontakcie, ze względu na rozmiary rhodesiana. Jest to pies bardzo niezależny i z trudnością przychodzi mu podporządkowanie się innym. Jego cierpliwość względem dzieci jest wręcz legendarna. Mimo to, nie powinien pozostawać z dziećmi bez nadzoru swojego właściciela, gdyż, nie zdając sobie sprawy z delikatności dziecka, może niechcący łatwo wyrządzić mu krzywdę.

Tresura

Jako dumny, niezależny, a jednocześnie inteligentny pies, rhodesian jest bardzo ciężki w tresurze. Jego duża inteligencja pozwala mu w mig zapamiętać i zrozumieć polecenia, ale pies po prostu nie ma ochoty się podporządkować. Wymaga od właściciela bardzo dużo konsekwencji i pewności siebie. W czasie tresury pod żadnym pozorem nie wolno stosować bodźców negatywnych, ani nawet krzyczeć, gdyż wywołuje to silne rozdrażnienie rhodesiana i może spowodować, że stanie się on niebezpieczny i nieprzewidywalny.

Ćwiczenia

Jako ogromnych rozmiarów pies, rhodesian posiada naprawdę duże zapotrzebowanie na ruch i ćwiczenia. Doskonale sprawdza się w psich sportach, jak np. w agility, czy w coursingu.

Warunki życia

Najlepszym miejscem do życia dla psa tej rasy będzie dom z dużym ogrodem. Jednak, pomimo gigantycznych rozmiarów (jeden z psich sędziów z RPA stwierdził kiedyś, że kryterium oceny rhodesianów jest to, czy byłby w stanie zapolować na lwa), pies ten może przyzwyczaić się również do życia w mieszkaniu. Nie jest kłopotliwym domownikiem, najczęściej przebywa na swoim posłaniu i wbrew pozorom, nie zajmuje sob ą zbyt wiele miejsca. Warunkiem jest jednak zapewnienie mu codziennej, solidnej dawki ruchu i ćwiczeń, gdzie pies będzie mógł dać ujście swojej energii i sile.

 

KRAJ POCHODZENIA

ZIMBABWE

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 3, WZORZEC NR 146

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.