Fila brasileiro

Historia

Pochodzenie tej rasy nie jest do końca pewne; przypuszczalnie, wśród przodków fila brasileiro były dogi niemieckie, bloodhoundy, buldogi angielskie, mastify oraz charty. W przeszłości psy tej rasy pracowały na plantacjach w charakterze psów zaganiających bydło. Po portugalsku słowo filar znaczy przytrzymać – pies musiał być na tyle mocny, a przy tym inteligentny, by uchwycić bydło za nos lub uszy i w ten sposób je przytrzymać, jednocześnie nie raniąc zbyt mocno. Ciemną kartę swojej historii zapisały, pracując jako stróże niewolników. Do Europy rasa trafiła wraz z hiszpańskimi i portugalskimi konkwistadorami. Pierwszy wzorzec rasy opracowano w 1950 roku.

Wygląd

Fila brasileiro jest typowym przedstawicielem molosów: cechuje go prostokątna, zwarta sylwetka i mocny kościec. Jest masywnym, ale harmonijnie zbudowanym psem. Suki wyraźnie odróżniają się od samców. Cechą charakterystyczną jest również gruba, luźna skóra na całym ciele. Sierść jest krótka, gęsta i gładko przylegająca do ciała. Umaszczenie może być praktycznie dowolne, pod warunkiem, że będzie ono jednolite. Może również występować umaszczenie pręgowane, gdzie na jednolitym tle przebiegają jaśniejsze i ciemniejsze pręgi. Może występować maska.

Cechą, która wyróżnia fila brasileiro na tle innych ras, jest tzw. inochód, zwany również chodem wielbłądzim lub kocim. Mimo znacznej masy i pozornej ociężałości, potrafi on być bardzo zrywny, a dzięki tzw. kątowaniu może błyskawicznie zmieniać kierunek biegu.

Temperament

Dominujące cechy tej rasy to odwaga oraz wyjątkowa zaciętość. Jednocześnie fila jest uosobieniem lojalności wobec właściciela, będzie bronić jego życia lub mienia nawet za cenę własnej śmierci. Jest przy tym nieprzekupny i z definicji wrogo nastawiony do osób, wchodzących na posesję ukochanego pana. W stosunku do dzieci właściciela jest niesłychanie wyrozumiały i cierpliwy. Nigdy nie okazuje strachu, wobec obcych ludzi lub nowych dla niego sytuacji zachowuje się ze spokojną rezerwą i dużą pewnością siebie. Jest doskonałym stróżem, ale może również pracować, jako pies myśliwski lub zaganiający.

Tresura

Fila brasileiro jest psem o mocnym, dominującym charakterze, dlatego należy przeprowadzać jego socjalizację już od początku. Nie nadaje się dla początkujących lub niedoświadczonych hodowców. Jest inteligentny i chętnie się uczy, pod warunkiem, że nauczymy go najpierw posłuszeństwa. Wymaga dużo konsekwencji, jednak absolutnie nie należy traktować go ostro, gdyż to rozbudza w nim agresję, mogącą być przyczyną poważnych problemów.

Ćwiczenia

Jako duży i aktywny pies, lubi ruch oraz dalekie spacery. Poza swoim terenem nie wykazuje negatywnego stosunku do obcych ludzi i zwierząt.

Warunki życia

Może żyć w każdych warunkach: pomimo sporych rozmiarów, potrafi przystosować się do życia w mieszkaniu, ponieważ nade wszystko ceni kontakt z właścicielem i jego rodziną. Doskonale czuje się również w domu z ogrodem, którego będzie niedoścignionym stróżem. Uwaga – ponieważ za swój teren fila uznaje także otoczenie posesji, należy bezwzględnie zamykać bramę – w przeciwnym wypadku może dojść do bardzo agresywnych ataków na przypadkowych przechodniów, których pies uzna za wrogów.

 

KRAJ POCHODZENIA

BRAZYLIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES BOJOWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 255

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, EUKANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.