Mastif neapolitański

Historia

Przodkami mastifa neapolitańskiego były ogromne, bojowe psy rzymskie, opisane w dziele de Re Rustica. Niemiecki Klub Molosów opisuje je jako „prastarą rasę psów hodowaną w rejonach Wezuwiusza przez tamtejszych chłopów”. Dzięki ekspansji Imperium Rzymskiego, psy te rozprzestrzeniły się niemal po całej Europie, dając początek wielu rasom. Oryginalne mastify żyły jednak wciąż w rejonie Wezuwiusza, służąc jako psy bojowe i pociągowe. Mastif neapolitański został po raz pierwszy pokazany na wystawie psów w Mediolanie w 1914 roku, jednak prawdziwa, systematyczna hodowla tej rasy rozpoczęła się dopiero w 1947 roku.

Wygląd

Mastif neapolitański robi wrażenie dużego, ciężkiego, żeby nie powiedzieć, ociężałego psa. Posiada masywną, krępą, bardziej długą, niż wysoką sylwetkę. Jego skóra jest bardzo gruba i obfita, zwisająca luźno na całym ciele, a w szczególności na głowie, gdzie tworzy zmarszczki, fałdy oraz podwójne podgardle. Sierść psa jest gęsta, twarda i krótka, w żadnym miejscu ciała nie przekraczająca 1,5 cm długości. Występują różne odmiany umaszczenia, przy czym najbardziej pożądane w hodowli jest umaszczenie czarne, szare i ołowiane. Poza tym, występuje również umaszczenie brązowe, czerwone oraz płowe.

Temperament

Mastif jest z natury łagodnym psem o zrównoważonym charakterze. Nigdy nie wykazuje agresji bez przyczyny, a nie zaczepiany przez nikogo, zachowuje się bardzo spokojnie. Jeżeli jednak zostanie sprowokowany, walczy w okrutny, bezwzględny i bardzo skuteczny sposób. Wbrew nieco ociężałemu wyglądowi, mastif neapolitański jest bardzo czujnym, zwinnym i szybkim w reakcjach psem. Posiada również bardzo silny instynkt terytorialny oraz obronny. Nie toleruje innych psów na swoim terenie. Inne zwierzęta owszem, pod warunkiem, że się z nimi wychował. Względem dzieci jest łagodny i wyrozumiały. Zawsze słucha tylko jednego człowieka i to w ograniczonym zakresie. Ma skłonności do nieposłuszeństwa oraz wyraźną tendencję do dominacji.

Tresura

Ze względu na fakt, iż pies będzie próbował dominować, wskazany jest jak najwcześniejszy trening z posłuszeństwa. Niektóre osobniki mogą być wybitnie nieposłuszne, wymagając od właściciela wiele zaangażowania oraz cierpliwości.

Ćwiczenia

Zalecana jest codzienna, regularna, ale niezbyt duża dawka ruchu. Mastif neapolitański raczej nie przepada za wysiłkiem fizycznym.

Warunki życia

Jako duży pies, mastif neapolitański raczej źle czuje się w niewielkim mieszkaniu. Co więcej, pies ten bardzo źle znosi samotność, jeśli więc będzie pozostawiany sam na długie godziny, może mieć skłonności destrukcyjne. Zdecydowanie lepszym miejscem do życia będzie dla niego dom z ogródkiem. Dużym problemem jest bardzo obfite ślinienie, charakterystyczne dla tej rasy.

 

KRAJ POCHODZENIA

WŁOCHY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ PODATNY NA CHOROBY

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOSC TRUDNA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

MAŁA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

RACZEJ TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES BOJOWY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 197

POLECANE KARMY

SABA, ROYAL CANIN, PURINA, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.