Pirenejski pies górski

Historia

Jest to bardzo stara rasa psów, pochodząca z południowej Francji. Psy te wykorzystywane były już przez lud Basków, zamieszkujący rejon Pirenejów. Pirenejskie psy górskie w czasie II wojny światowej wykorzystywane były, jako psy pociągowe, do ciągnięcia dział artylerii. Są blisko spokrewnione z innymi górskimi psami stróżującymi, jak np. kuvasz, czy też polski owczarek podhalański.

Wygląd

Jest to duży, elegancki i imponujący pies. Mimo mocnej budowy oraz dużych rozmiarów, porusza się płynnie i z duża lekkością. Sierść jest obfita, chroniąca psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, długa i przylegająca. Na grzbiecie jest dość szorstka. Najdłuższa sierść występuje na ogonie i wokół szyi; na nogach tworzy grube i mięsiste portki. Występuje również dość gęsty podszerstek. Umaszczenie jest czysto białe, lub białe z łatami w kolorze szarym (wilczym), blado żółtym, pomarańczowym lub borsuczym. Łaty mogą występować na głowie, uszach, u nasady ogona oraz na tułowiu. Najwyżej cenione przez kynologów są łaty borsucze. Na tylnych łapach występuje podwójny wilczy pazur, zaś na przednich mogą występować podwójne ostrogi.

Temperament

Temperament tej rasy wynika z faktu, że często były to psy pracujące samodzielnie, mające za zadanie odstraszyć drapieżnika lub ustrzec przed nim stado. Z tego powodu, pies pirenejski łączy w sobie odwagę, inteligencję, a jednocześnie łagodność w stosunku do swojego „stada”, do którego będzie zaliczał wszystkich domowników. Kocha dzieci i może być dla nich wspaniałym towarzyszem i obrońcą. Jego samodzielność i wrodzona skłonność do niezależności powodują, że ciężko jest mu się podporządkować i uznać wyższość człowieka. Z tego powodu, właściciel powinien wykazać się zdecydowaniem i silnym charakterem, by móc stać się dla psa autorytetem.

Tresura

Mimo dużej inteligencji, jest to pies raczej ciężki w tresurze. Doskonale rozumie polecenia, ale woli polegać na własnych osądach i doświadczeniu, przez co trudno jest go nakłonić do wykonywania komend. Ponieważ pies pirenejski bywa łasuchem, najlepsze efekty daje tresura za pomocą smakołyków i pozytywnych bodźców.

Ćwiczenia

Jako potężnych rozmiarów pies, posiada on duże zapotrzebowanie na ruch, które należy regularnie zaspokajać. Może być dobrym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Zdecydowanie nie jest to typ kanapowca. Potrzebuje dużo przestrzeni i ruchu na świeżym powietrzu, więc najlepszym miejscem do życia będzie dla niego dom z dużym ogrodem lub farma.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.2, WZORZEC NR 137

POLECANE KARMY

BRIT, ACANA, ROYAL CANIN, PEDIGREE (WYSTEPUJE W REKLAMIE)

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.