Akbash dog

Historia

Rasa pochodzi z terenów Turcji, dokąd akbashe przybyły wraz z greckimi kolonistami. Chociaż kraje te, podobnie jak nazwa rasy, są dla nas nieco egzotyczne, należy pamiętać, że od akbasha pochodzą wszystkie białe, europejskie psy pasterskie. Należy do nich również nasz rodzimy, dobrze znany z Krupówek owczarek podhalański.

Wygląd

Akbash dog łączy w sobie cechy charta i molosa. Jest to bardzo duży, wysoki i muskularny pies. Taka budowa gwarantuje mu niezwykłą siłę. Umaszczenie akbasha jest zwykle białe, niekiedy lekko kremowe. Sierść jest dwuwarstwowa i bardzo gęsta, o włosie prostym lub lekko falującym.

Temperament

Jest to typowy pies pasterski, charakteryzuje go więc duża odwaga i instynkt obrony powierzonego mu „stada”. Jest bardzo oddany stróżowaniu i odpowiedzialny. Jeżeli zostanie wyprowadzony z równowagi, może być nieobliczalny i, ze względu na swoją siłę i rozmiary, bardzo niebezpieczny. Z tego powodu w Polsce jest oficjalnie uznany za psa agresywnego. W normalnych warunkach jest spokojny i przyjacielski, zwłaszcza względem dzieci i innych zwierząt domowych, które traktuje jak powierzone sobie stado.

Tresura

Psy tej rasy niechętnie uczestniczą w szkoleniach. Ma to związek z ich naturalnymi predyspozycjami do samodzielnego podejmowania decyzji i opierania się na własnych doświadczeniach. Właściciel powinien od początku wykazywać się dużą konsekwencją i stanowczością.

Ćwiczenia

Jako zwierzęta kochające przestrzeń, akbashe najchętniej uczestniczą w biegach na wolnym powietrzu.

Warunki życia

Jako pies typowo pasterski, abkash absolutnie nie nadaje się do życia w mieszkaniu, nawet bardzo dużym. Kocha przestrzeń, a zamknięty w czterech ścianach będzie zwyczajnie nieszczęśliwy. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, ma niewielkie wymagania bytowe. Dzięki temu może przebywać na zewnątrz cały rok, niezależnie od aury.

 

KRAJ POCHODZENIA

TURCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻE

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

TAK

CZY LUBI INNE PSY

ZAZWYCZAJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSKONAŁE

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

NIE

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO ZŁE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO TRUDNY

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

RASA NIESKLASYFIKOWANA PRZEZ FCI

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT PREMIUM

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.