Mastif angielski

Historia

Jest to bardzo stara rasa, na co dowodem jest fakt, iż podobizny mastifów można spotkać już w rzeźbach babilońskich. Przodkowie dzisiejszych mastifów pochodzą z rejonów Azji środkowej. Najprawdopodobniej były to psy wykorzystywane głównie do walki, które to zadanie ułatwiała im duża masa ciała oraz siła. Do Wielkiej Brytanii rasa dotarła ok. 2000 lat temu. Podczas okupacji Brytanii przez Rzymian, mastify stały się popularnymi psami bojowymi, często przewożonymi do Rzymu w charakterze atrakcji. Rzymianie używali mastifów do walk w koloseach, gdzie walczyły przeciw lwom, tygrysom oraz bykom.

W średniowiecznej Brytanii, mastify były wykorzystywane głównie do pilnowania terenów łowieckich, należących do bogatej szlachty. Później, wraz ze zmieniającą się strukturą społeczną, rasa popadła w zapomnienie i na początku XX wieku była już bardzo nieliczna. Kilku miłośników mastifów postanowiło reaktywować tę piękną rasę, skutkiem czego jej populacja znacznie wzrosła tuż przez II wojna światową. Po wojnie jednak nastąpił ponowny regres i spadek popularności. Rasa została jednak uratowana dzięki krzyżowaniu osobników angielskich z innymi, pochodzącymi z USA.

Wygląd

Mastif jest bardzo dużym psem, całą swoją posturą budzącym zrozumiały respekt. Charakteryzuje go dość duża, kanciasta głowa, o proporcjach długości do szerokości 3:2. Tułów psa jest masywny, długi, szeroki i mocno zbudowany. Szeroko rozstawione nogi dają psu dużą stabilność oraz siłę. Cała sylwetka jest potężna, masywna, a przy tym harmonijna. Sierść jest krótka i przylegająca, z gęstym podszerstkiem. Dopuszczalne jest umaszczenie brzoskwiniowe, srebrzyste, płowe oraz ciemno – pręgowane. Zawsze, niezależnie od umaszczenia, występuje czarna maska oraz równie czarne uszy.

Temperament

Mastif, mimo dość bojowej przeszłości rasy, jest raczej dystyngowanym, można by rzec, majestatycznym psem. Jest z natury bardzo spokojny i oddany właścicielowi, a przy tym bardzo odważny. Bardzo lojalny względem właściciela i jego bliskich, może być dobrym i wyrozumiałym towarzyszem dla dzieci. W stosunku do nieznajomych wykazuje dystans, dzięki czemu może być doskonałym, budzącym grozę swoimi rozmiarami, stróżem.

Tresura

Jak można się spodziewać po psie tych rozmiarów, mastif lubi dominować, co może powodować pewne problemy w czasie tresury. Z tego powodu, wymagana jest jak najwcześniejsza socjalizacja oraz trening z posłuszeństwa, aby pies nie miał wątpliwości, kto jest samcem alfa w jego „stadzie” i kto komu wydaje polecenia.

Ćwiczenia

Jako bardzo duży pies, obdarzony przez naturę potężną muskulaturą, mastif angielski potrzebuje sporej, codziennej porcji ćwiczeń. Jest to dla niego warunek niezbędny dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Spacer powinien trwać przynajmniej godzinę i obejmować zróżnicowany teren, aportowanie, a kiedy jest taka możliwość, również pływanie.

Warunki życia

Ze względu na swoje gigantyczne rozmiary, mocne linienie oraz skłonności do obfitego ślinienia, mastif angielski raczej nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Idealnym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem lub farma.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 264

POLECANE KARMY

DIETA BARF, EUCANUBA, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.