Bernardyn

Historia

Nazwa rasy pochodzi od bernardynów, mnichów, którzy w XI wieku w Szwajcarii, na przełęczy św. Bernarda (2469 m n.p.m.), zbudowali schronisko dla podróżnych. Właśnie w tym schronisku trzymano duże psy stróżujące typu górskiego, nazywane „Barry”. Psy te, obok funkcji obronnych i stróżujących, miały również za zadanie towarzyszyć mnichom, wyruszającym na ratunek zabłąkanym podróżnym. Opowieści o ludziach, uratowanych przez bernardyńskie psy, z czasem rozpowszechniły się w i zaczęły żyć własnym życiem, przyczyniając się do powstania wielu opowieści, a nawet legend o bohaterskich psach. Szczególną rolę w rozsławieniu tej rasy odegrały relacje żołnierzy napoleońskich, którzy w 1800 roku przekraczali przełęcz św. Bernarda. Szczególną sławę zdobył pies, nazywany, podobnie jak jego pobratymcy, Barry. Przypisuje mu się uratowanie około 40 osób, zaginionych lub zasypanych przez lawiny. Barry w 1812 roku, gdy był już zbyt stary, by służyć, trafił do Berna, gdzie doczekał końca swoich dni, otoczony sławą i szacunkiem. Po śmierci jego ciało zostało spreparowane i umieszczone w Muzeum Narodowym w Bernie.

Przodkami rasy były duże, wiejskie psy, naturalnie występujące w tamtych okolicach.

Wygląd

Jest to duży, imponujący pies, o majestatycznym wyglądzie. Cechuje go mocna, harmonijna budowa, potężna muskulatura, duża głowa oraz nieprzeciętna inteligencja. Bernardyn występuje w dwóch odmianach: krótkowłosej (tzw. stockhaar) oraz długowłosej. Podstawowe umaszczenie jest białe, z rudo-brązowymi łatami, albo z pełnym płaszczem, pokrywającym boki oraz grzbiet. Płaszcz może być przerywany bielą. Dopuszczalne jest pręgowanie rudo-brązowe.

Temperament

Bernardyn jest przyjacielskim psem, o łagodnym usposobieniu. Jest to pies stworzony po to, by ratować, a nie atakować, stąd obca mu jest wszelka agresja czy rywalizacja. Posiada zrównoważoną psychikę; jest towarzyski, rozważny i spokojny. Jest to pies bardzo uczuciowy, szczególnie kochający dzieci i niezwykle oddany.

Tresura

Duża inteligencja, niesłychane oddanie właścicielowi i chęć do współpracy powodują, ze tresura jest dość łatwa. Pies chętnie uczy się nowych komend, ale potrzebuje systematycznego szkolenia.

Ćwiczenia

Bernardyn uwielbia wodę, dlatego warto zapewnić mu stały dostęp do zbiornika wodnego, ewentualnie regularne spacery nad jezioro, gdzie może popływać.

Warunki życia

Mimo imponujących rozmiarów, bernardyn może mieszkać w domu, należy jednak zadbać o to, by miał odpowiednio dużo przestrzeni. Z tego powodu życie w małym mieszkaniu jest dla niego niewskazane, a idealnym rozwiązaniem będzie dom z ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZWAJCARIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA LUB DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RZADKO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

CZASAMI

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

NIEZBYT DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES RATOWNICZY, PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.2, WZORZEC NR 61

POLECANE KARMY

ACANA, BRIT CARE, ORIJEN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.