Pies górski z Estrela

Historia

Pies górski z Estrela pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, gdzie stanowi jedną z najstarszych ras. Pierwszy raz pies tej rasy został pokazany na wystawie psów w Lizbonie w 1908 roku. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy został opracowany w 1922 roku, a jego autorem jest doktor Correra, zaś kolejny wzorzec opracował 11 lat później profesor Marque. FCI uznało tę rasę w 1951 roku. Początkowo psy tej rasy wykorzystywane były w Portugalii, jako psy pracujące i stróżujące. Występowały do wysokości 2000 m n. p. m. Wraz ze zmianą stylu życia Portugalczyków na bardziej miejski, popularność rasy spadła. Rząd Portugalii, chcąc ratować rasę, rozpoczął w latach trzydziestych XX wieku jej popularyzację, uznając ją za dziedzictwo kulturowe. Po rewolucji w 1974 roku rasa przeżyła swój ponowny rozkwit, ponieważ w związku ze wzrostem przestępczości znacząco wzrósł popyt na duże psy obronne i stróżujące.

Wygląd

Pies górski z Estrela jest typowym molosem w typie mastifa. Jest masywnym, wiejskim psem o imponującej, potężnej sylwetce i harmonijnej budowie. Posiada wyraziste, bystre spojrzenie. Występuje w dwóch odmianach: krótko- oraz długowłosej. Sierść, niezależnie od długości, zawsze jest gruba i gęsta, z krótkim, miękkim i bardzo obfitym podszerstkiem.

W odmianie długowłosej włos okrywowy jest prosty lub lekko falisty, różniący się długością na poszczególnych częściach ciała: na głowie, uszach i poniżej łokci jest krótki i gęsty, natomiast na ogonie jest długi, krzaczasty, tworzący imponujące pióro. Dłuższy włos występuje również na szyi, gdzie tworzy kryzę oraz na udach, tworząc portki.

W przypadku odmiany krótkowłosej, włos jest krótki na całym ciele, nie tworząc piór.

Temperament

Jest to przede wszystkim doskonały, oddany i bardzo wierny stróż stad, dzielnie broniący przed niebezpieczeństwem swojego pana i jego mienie. Dzielnie staje naprzeciw wszelkim drapieżnikom lub złodziejom. Wobec właściciela i jego bliskich łagodny, pozostaje jednak nieufny i pełen rezerwy wobec obcych.

Tresura

Jako inteligentny pies, dość szybko uczy się nowych komend. Jednakże, ze względu na pasterskie korzenie, jest psem przyzwyczajonym raczej do samodzielnego podejmowania decyzji i polegania na własnych osądach. To wszystko czyni jego tresurę raczej trudną. Wskazana jest socjalizacja już od szczenięctwa. Psy tej rasy często wykorzystywane są przez służby mundurowe.

Ćwiczenia

Posiada dość duże zapotrzebowanie na ruch.

Warunki życia

Ze względu na swoje pochodzenie i rozmiary, najlepiej czuje się w domu z ogrodem, którego będzie wspaniałym i odważnym stróżem. Ponieważ posiada bardzo grubą sierść, doskonale czuje się na zewnątrz, gdzie może żyć praktycznie przez cały rok.

 

KRAJ POCHODZENIA

PORTUGALIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA/KTÓRKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ DUŻĄ

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIESSTRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.2, WZORZEC NR 173

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.