Dog niemiecki

Historia

Dog niemiecki powstał najprawdopodobniej na skutek skrzyżowania bullenbeissera z psami myśliwskimi, nazywanymi w Niemczech Hatz und Saurüden. Zgodnie z nazwą, psy te miały za zadanie wytropić i schwytać zwierzynę, a konkretnie dzika. Wyglądem przypominały skrzyżowanie greyhounda z mastifem angielskim. Słowo „Dogge” początkowo oznaczało dużego i silnego psa, bez precyzowania jego rasy. Z czasem zaczęto wyróżniać odmiany, a więc powstały takie określenia, jak Ulmer Dogge, English Dogge, Grosse Dogge, a także Saupacker (dzikarz), czy Hatzrüde (pies myśliwski). W 1878 roku utworzono w Berlinie specjalny, siedmioosobowy komitet pod przewodnictwem dr Bodinusa. W skład komitetu weszli wybitni sędziowie i hodowcy. Komitet miał za zadanie przeprowadzić klasyfikację wszystkich tych odmian i opracować kategorię „doga niemieckiego”. Tak rozpoczęła się hodowla nowej rasy, o parametrach nieco odmiennych od tych, jakie prezentują współczesne dogi niemieckie. W 1880 roku na wystawie w Berlinie przyjęto pierwszy oficjalny wzorzec rasy, później kilkakrotnie zmieniany. W 1888 roku powstał Deutsche Doggen Club.

Wygląd

Dog niemiecki jest uosobieniem potęgi, siły i elegancji. Cechuje go dumna, harmonijna sylwetka o idealnych proporcjach. Obok psa tej rasy ciężko przejść obojętnie, bowiem przykuwa on uwagę posągową budową, dumnie uniesioną głową i szlachetnością.

Głowa jest wydłużona, o dobrze rozwiniętych łukach brwiowych i wyraźnie zaznaczonym przełomie czołowym. Uszy są wiszące, wysoko osadzone. Pies porusza się z niesłychaną gracją i lekkością, co przy jego rozmiarach daje wrażenie niemal mitycznej harmonii i sprężystości. Sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, przylegająca, gładka i wspaniale lśniąca. Umaszczenie występuje w trzech odmianach: może być płowe i pręgowane, czarne i arlekin, lub błękitne. Występuje również niewystawowy kolor merle.

Umaszczenie płowe – może występować w odmianach od jasnopłowej do ciemnozłotej, przy czym pożądana jest czarna maska.

Przy umaszczeniu pręgowanym maść podstawowa może występować we wszelkich odcieniach złota, z ciemnymi pręgami przebiegającymi wzdłuż linii żeber. Tu również pożądana jest czarna maska.

Umaszczenie czarne powinno mieć nasyconą, lśniącą barwę, przy czym dopuszcza się białe znaczenia.

Maść arlekin charakteryzuje się białym kolorem podstawowym oraz czarnymi, poszarpanymi łatami, rozrzuconymi po całym ciele.

Przy umaszczeniu błękitnym sierść jest stalowo-błękitna, z dopuszczalnymi białymi znaczeniami.

Jako ciekawostkę należy dodać, że Księga Rekordów Guinessa podaje, iż najwyższym psem na świecie jest dog niemiecki o imieniu Zeus, który w wieku trzech lat (w 2012 roku) mierzył 111,8 cm w kłębie.

Temperament

Mimo potężnej i dumnej sylwetki, dog niemiecki jest bardzo przyjacielskim psem, oddanym właścicielowi i kochającym dzieci. Wobec nieznajomych zachowuje duży dystans. Jest psem pewnym siebie, nieustraszonym, a jednocześnie posłusznym i dość łatwym do ułożenia. Nie wykazuje agresji, chociaż jest świadom swojej siły i rozmiarów.

Tresura

Wymaga wczesnej socjalizacji, ale ze względu na oddanie właścicielowi, jest posłusznym psem. Tresura jest stosunkowo łatwa pod warunkiem zachowania konsekwencji.

Ćwiczenia

Jako bardzo duży pies, dog niemiecki wymaga sporej porcji ruchu i ćwiczeń.

Warunki życia

Dog niemiecki, ze względu na swoje gigantyczne rozmiary, najlepiej czuje się w domu ze sporym ogrodem. Należy pamiętać, że z powodu cienkiej sierści źle znosi niskie temperatury, więc nie może na stałe mieszkać na zewnątrz. Dość zaskakujący jest fakt, że mimo swojej wielkości, potrafi przystosować się również do życia w mieszkaniu, jednak wówczas należy bezwzględnie dostarczać mu dużej, codziennej porcji ćwiczeń i biegania.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES BOJOWY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 235

POLECANE KARMY

ACANA, BEST CHOICE, EUKANUBA, PURINA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.