Berneński pies pasterski

Historia

Jak nazwa wskazuje, rasa powstała w okolicach Berna, gdzie pełniła funkcje stróżujące, zaganiające i pociągowe. Pierwotnie psy tej rasy nazywane były „durrbachler”, od gospody Durrbach w okolicy Riggisbergu, gdzie szczególnie chętnie je hodowano. Na początku XX wieku, psy tej rasy zostały wystawione i docenione na kilku wystawach, co skłoniło hodowców do założenia „Szwajcarskiego Klubu Durrbachlera” i opracowania wzorca rasy. W 1910 roku na wystawie w Burgdorf zaprezentowano już 107 psów tej rasy. Od tej chwili rasa, już pod nazwą berneński pies pasterski, stała się popularna w całej Szwajcarii, a także w Niemczech.

Wygląd

Jest to długowłosy, dość duży, mocny i ruchliwy pies, którego cechą charakterystyczną jest trójkolorowe umaszczenie. Włos jest długi i błyszczący; może być prosty lub lekko falowany. Podstawę umaszczenia stanowi barwa kruczoczarna, połączona z brązowym podpalaniem na policzkach, nad oczami, na wszystkich czterech nogach i klatce piersiowej, z białymi znaczeniami. Znaczenia te układają się ściśle według wzoru: biała strzałka na głowie, rozszerzająca się symetrycznie w kierunku nosa i tworząca znaczenie na kufie. Strzałka nie może zachodzić na brązowe znaczenia nad oczami. Tolerowane są białe łapy i koniec ogona oraz mała, biała plama na karku i przy odbycie.

Temperament

Jest to pewny siebie, odważny i czujny pies. Jest bardzo łagodny i oddany w stosunku do swojego „stada”. Obcych ludzi traktuje przyjaźnie, jest też wobec nich dość pewny siebie. Łatwo się przystosowuje, co w połączeniu z atrakcyjnym umaszczeniem, czyni go jednym z najpopularniejszych psów rodzinnych na świecie.

Tresura

Berneński pies pasterski jest stosunkowo łatwy w tresurze. Chętnie podejmuje nowe zadania, a przyswajanie nowych komend przychodzi mu z łatwością. Może nauczyć się wielu komend jednocześnie, co czyni go idealnym materiałem na psa przewodnika, psa ratowniczego lub po prostu dobrego towarzysza. Ponieważ jest psem wrażliwym i uczuciowym, w trakcie tresury nie wolno podnosić głosu, ani stosować bicia ręką; dopuszczalny jest natomiast klaps zwiniętą gazetą.

Ćwiczenia

Potrzebuje dużej porcji ruchu i codziennych ćwiczeń, w przeciwnym wypadku ma bowiem skłonności do tycia. Jeżeli pełni funkcję ratownika lub przewodnika, wymagane jest systematyczne powtarzanie szkoleń.

Warunki życia

Słabo przystosowuje się do życia w mieszkaniu. Co więcej, ze względu na bardzo silne gubienie sierści oraz mocne ślinienie, generuje bardzo duży nieporządek. Najlepszym miejscem do życia będzie dla niego dom z ogrodem, przy czym przez większość czasu może pozostawać na zewnątrz. Doskonale znosi nawet niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZWAJCARIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

BARDZO DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOSĆ TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

CZASAMI

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES RATOWNICZY, PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES RODZINNY, PIES OPEKUN

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 3, WZORZEC NR 45

POLECANE KARMY

ACANA NUTRA GOLD, BRIT, BOSH

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.