Anatolijski pies pasterski

Historia

Jest to bardzo stara rasa psów, od wieków służąca, zgodnie z nazwą, jako psy pasterskie. Ich wygląd i charakter wiąże się ściśle z warunkami życia, w jakich musiały pracować, żyjąc na obszarze centralnej Anatolii: suche, ciepłe lata i bardzo mroźne zimy. Ze względu na koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia pasterzy, psy te praktycznie cały czas przebywały na wolnym powietrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Wygląd

Anatolijski pies pasterski jest dużym, mocno zbudowanym zwierzęciem, doskonale przystosowanym do pilnowania stad. Charakteryzują go szeroka głowa i długie łapy, umożliwiające mu bieganie z bardzo duża prędkością. Mocny, dobrze umięśniony tułów, nigdy nie jest otłuszczony. Ogon jest długi, sięgający co najmniej do stawu skokowego. Sierść jest krótka lub półdługa, z bardzo gęstym podszerstkiem, umożliwiającym przetrwanie w skrajnie nieprzyjaznym, zimowym klimacie. Długość sierści zmienia się w zależności od pory roku, dodatkowo przygotowując zwierze na przetrwanie zimy. Dopuszczalne są wszelkie możliwe umaszczenia.

Temperament

Anatolijski pies pasterski jest odważnym, a jednocześnie spokojnym i opanowanym psem, typowym pasterzem. Nie wykazuje jakichkolwiek oznak agresji. Bardzo czujny, doskonały stróż. Jest samodzielny i inteligentny. Pewny siebie i dumny, przywiązuje się do właściciela, jednak w stosunku do obcych zachowuje znaczny dystans.

Tresura

Mimo dużej inteligencji, jest dość ciężki w tresurze. Z natury niezależny, bardziej polega na własnym instynkcie, niż na wyuczonych sztuczkach.

Ćwiczenia

Należy zapewnić mu codzienną dużą dawkę ruchu.

Warunki życia

Pies kochający przestrzeń, nie nadaje się do życia w ciasnych mieszkaniach. Konieczny jest duży ogród, umożliwiający swobodne bieganie. Najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, również zimą. Może żyć na zewnątrz przez cały rok, radzi sobie nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych.

 

KRAJ POCHODZENIA

TURCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ NIE

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DOŚĆ DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

NIE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNY

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.2, WZORZEC NR 331

POLECANE KARMY

DOG CHOW, ARION, BOSH ADULT MAXI

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.