Owczarek z Maremma

Historia

Pełna nazwa tej rasy brzmi Cane da pastore Maremmano-Abruzzese, co wiąże się z pochodzeniem tych psów (Maremma i Abruzja). Psy tej rasy wykorzystywane były głównie jako psy pasterskie, pilnujące stad owiec. Pierwsze wzmianki o tej rasie znajdziemy już w literaturze starożytnego Rzymu. Obecnie owczarki z Maremma wykorzystywane są, jako psy stróżujące we Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Australii.

Wygląd

Jest to bardzo duży pies, o mocnej budowie, znamionującej dużą siłę oraz wytrzymałość. Posiada dość majestatyczny, a jednocześnie przyjazny wygląd oraz wydłużoną i harmonijną sylwetkę. Cechuje go raczej duża głowa, małe i szeroko osadzone oczy oraz małe, trójkątne uszy. łapy są silnie umięśnione, natomiast koniec ogona lekko uniesiony ku górze. Sierść jest obfita, dość długa i twarda, przypominająca końską. Sierść jest generalnie prosta, ale dopuszcza się również sierść lekko falistą. Na większości powierzchni ciała włos jest krótki, jedynie na ogonie osiąga ok. 8 cm.

Umaszczenie preferowane jest jednolicie białe, chociaż dopuszcza się również barwę kości słoniowej, ale w ograniczonym stopniu.

Temperament

Ponieważ jest to przede wszystkim pies stróżujący, cechuje go czujność, pewność siebie oraz odwaga i zdecydowanie. Jest psem bardzo oddanym właścicielowi, przejawiającym jednak wyraźną tendencję do samodzielności i dumy. Trudno jest mu się podporządkować, woli pracować samodzielnie, wykazując się inicjatywą i niezależnością. W stosunku do rodziny właściciela jest bardzo łagodny i wyrozumiały; względem obcych zachowuje dużą dozę rezerwy i nieufności. Potrafi zaciekle bronić właściciela.

Tresura

Jest to bardzo inteligentny pies, doskonale rozumiejący polecenia. Jednakże, ze względu na wrodzoną skłonność do samodzielności oraz niesubordynacji, raczej niechętnie wykonuje polecenia, woląc polegać na własnych decyzjach i instynkcie pasterza. W tresurze kluczowe są pierwsze dwa lata życia i szkolenie z posłuszeństwa.

Ćwiczenia

Owczarek z Maremma posiada bardzo duże zapotrzebowanie na ruch i pracę. Jeżeli nie zapewnimy mu możliwości wyżycia się, stanie się otępiały i nieszczęśliwy. Potrzebuje otwartej przestrzeni, którą będzie posiadał na własność i zaciekle bronił przed intruzami; nie nadaje się do ćwiczeń w miejskim parku, w otoczeniu obcych ludzi i psów.


Warunki życia

Jako pies przyzwyczajony do otwartej przestrzeni, najlepiej czuje się w domu z dużym ogrodem lub na farmie. Ponieważ posiada obfitą, grubą sierść, może żyć na zewnątrz praktycznie przez cały rok, z wyłączeniem dni szczególnie mroźnych, kiedy to trzeba zapewnić mu schronienie. Nie nadaje się do życia w mieszkaniu, a ze względu na skłonność do samodzielności i nieufności względem obcych ludzi i zwierząt, źle czuje się w mieście.

 

KRAJ POCHODZENIA

WŁOCHY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

DOSC MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 201

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.