Chart szkocki

Historia

Chart szkocki funkcjonuje również pod nazwą deerhound oraz wilczarz irlandzki. W rzeczywistości są to różne psy, ale Strebel podaje, że pochodzą od jednego, wspólnego przodka, łączącego w sobie cechy każdego z nich. Istnieją również teorie zakładające, że wilczarz stanowi tylko powiększoną odmianę deerhounda, przeznaczoną do polowań na grubszego zwierza. Pierwsza pisana wzmianka o deerhoundzie pochodzi z 1528 roku z dzieła Pitscottiea „History of Scotland”. Wiadomo również, że psy te były ulubieńcami przywódców szkockich klanów i stanowiły nieodłączny element prowadzonych przez nich polowań, których celem były głównie jelenie. W XVIII i XIX wieku nastąpił schyłek popularności tej rasy, co pozostaje w ścisłym związku z historią Szkocji, m. in. z upadkiem systemu klanowego i porażką Szkocji w rozgrywkach politycznych z Anglią. Wskutek tego, charty szkockie były niemal bliskie wyginięcia. Rasa została jednak uratowana, między innymi dzięki staraniom Waltera Scotta. Pierwszy oficjalnie zaakceptowany wzorzec rasy pochodzi z roku 1892.

Wygląd

Chart szkocki przypomina wyglądem szorstkowłosego greyhounda, jest jednak od niego większy i posiada mocniejszą budowę. Należy pamiętać, że oryginalnie był to pies przeznaczony do polowań na jelenie, a więc musiał być zdolny dogonić swoją ofiarę. Z tego powodu jego sylwetka łączy w sobie siłę, szybkość i zwinność.

Włos jest gęsty, zwarty, kosmaty, ale nie wełnisty. Może być nieregularny i szorstki w dotyku; na tułowiu i zadzie nieco drutowaty i dość długi – nawet do 10 cm. Umaszczenie jest szaroniebieskie, szare, pręgowane, piaskowe, płowo-czerwone z maską. Występują białe znaczenia na przedpiersiu lub palcach, ale nie powinno ich być zbyt wiele, ponieważ deerhound powinien być psem jednolicie umaszczonym.

Temperament

Wbrew gigantycznym rozmiarom, jest to bardzo łagodny, przyjacielski i posłuszny pies. Posiada dobry charakter, jest ufny i spokojny. Świadom swojej siły, nigdy nie okazuje lękliwości, a do nieznajomych odnosi się przyjaźnie i śmiało.

Tresura

Chart szkocki, jako pies z natury nastawiony na współpracę z człowiekiem, bardzo pragnie się przypodobać, dlatego chętnie spełnia polecenia i łatwo daje się tresować. Ponieważ jednak jest rodowitym Szkotem, lubi czasem wykazywać nieuzasadniony, ale zdecydowany upór.

Ćwiczenia

Podczas polowań chart szkocki najczęściej pracował w parach, więc odpowiednie dla niego są treningi w towarzystwie innych psów. Doskonale sprawdza się w coursingu. Potrzebuje codziennych długich spacerów i możliwości swobodnego biegania.

Warunki życia

Mimo gigantycznych rozmiarów, chart szkocki może żyć w małym domu lub mieszkaniu. Z natury przyjaźnie nastawiony do otoczenia, nie sprawia większych problemów, żyjąc na małej przestrzeni. Należy jednak zapewnić mu codzienna dawkę ćwiczeń, w przeciwnym wypadku będzie miał skłonności do zachowań destrukcyjnych. Idealnym rozwiązaniem będzie natomiast dom z dużym ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZKOCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES WYŚCIGOWY, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA X, SEKCJA 2, WZORZEC NR 164

POLECANE KARMY

ACANA, BEST CHOICE, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.