Alaskan Malamute

Historia

Badania DNA dowiodły, że jest to bardzo stara rasa, praktycznie nie zmieniająca swojego wyglądu i cech. Nazwa rasy wywodzi się od indiańskiego plemienia Mahlemiute, zamieszkującego zachodnią Alaskę. Alaskany pierwotnie służyły głównie jako psy pociągowe, tzw. sleddogi. W czasie tzw. gorączki złota były najprawdopodobniej krzyżowane z większymi psami, w celu uzyskania osobników o jak największych rozmiarach i sile.

Wygląd

Trzeba przyznać, że alaskan malamute to pies mocnej, a nawet potężnej budowy. Rozbudowana klatka piersiowa i dobrze umięśniony tułów zdradzają niepospolitą siłę, odziedziczoną po nieugiętych przodkach, ciągnących zaprzęgi w mroźnych, nieprzyjaznych warunkach. Głowa jest szeroka, uszy trójkątne, spojrzenie czujne i wyraziste. Sierść bardzo gęsta, o wełnistym podszyciu, odpornym na arktyczne mrozy. Malamuty występują w różnych kolorach, ale zawsze posiadają charakterystyczne umaszczenie na twarzoczaszce. Składają się na nie: czepek na głowie oraz biała lub biała ze strzałką twarz.

Kufa mocna, duża, ale nie za szeroka. Oczy zazwyczaj ciemne, brązowe. Zdarzają się osobniki z oczami niebieskimi, jest to jednak cecha dyskwalifikująca. Grzbiet alaskana jest prosty, delikatnie opadający w kierunku bioder. Nogi mocne, dobrze umięśnione. Ogon osadzony na średniej wysokości, będący jak gdyby kontynuacją linii grzbietu. Jest obficie owłosiony i delikatnie, sierpowato wygięty nad grzbietem.

Temperament

Alaskan malamute to pies z natury przyjacielski. Jest pozytywnie nastawiony do ludzi, nawet obcych, absolutnie nie należy więc traktować go jako psa stróżującego – każdy nieznajomy jest dla niego potencjalnym przyjacielem. Lubi dzieci. Niestety, nie jest aż tak pozytywnie nastawiony do innych psów, stąd w psich zaprzęgach, złożonych z alaskanów, często wybuchają bójki. Ma silne poczucie hierarchii, co może się wiązać z próbami zdominowania innych członków rodziny. Jest to pies stworzony do codziennej, ciężkiej pracy, potrzebuje więc odpowiedniego zajęcia. Nie znosi bezczynności i samotności.

Tresura

Alaskan jest dość ciężki do wytresowania. Nowych komend uczy się znacznie wolniej, niż inne psy.

Ćwiczenia

Alaskan, ze względu na zamiłowanie do biegania, doskonale sprawdza się w wyścigach psich zaprzęgów, zawodach biegania z uciągiem, biegach z psem (canicross), biegach z psem na orientację (dogtrekking), zawodach psów jucznych itp.

Warunki życia

Ze względu na pochodzenie i grubość futra, alaskan bardzo źle znosi wysokie temperatury. W upalne dni potrzebuje kryjówki w cieniu i znacznie więcej wody do picia. W czasie linienia wymaga bardzo częstego wyczesywania podszerstka. Jako pies pociągowy, potrzebuje codziennej dawki biegania, ciągnięcia i generalnie ciężkiej pracy. Skazany na bezczynność, będzie zwyczajnie nieszczęśliwy. Ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dużo miejsca, dlatego niespecjalnie nadaje się do życia w mieszkaniach. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dom, dysponujący ogrodem. Chętnie przebywa na zewnatrz, nawet przy bardzo niesprzyjającej aurze.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

BARDZO DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

RZADKO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

RZADKO

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBRE

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

ZDECYDOWANIE TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

NIEZBYT DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ZAZWYCZAJ NIE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES POCIĄGOWY, PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 1, NR 243

POLECANE KARMY

BRIT PREMIUM, ROYAL CANIN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.