Seter irlandzki biało – czerwony

Historia

Rasa ta, zgodnie z nazwą, wywodzi się z Irlandii, a dokumenty potwierdzają jej istnienie już w XVII wieku. Była to rasa wyjściowa, z której następnie wyewoluowała rasa seterów irlandzki' o jednolicie kasztanowym umaszczeniu. Seter biało – czerwony jest więc starszą rasa, a jednocześnie znacznie mniej popularną. W 1944 roku w Irlandii powstał klub, mający na celu popularyzację biało – czerwonych seterów. Mimo działań Klubu, rasa wciąż traciła na popularności i w latach 60-tych XX wieku do księgi rodowodowej wpisano zaledwie sześc szczeniąt tej rasy. Jedynie dzięki ogromnym staraniom miłośników tej rasy, udało się ją uratować od całkowitego wyginięcia. FCI uznało setera biało – czerwonego za odrębną rasę w 1989 roku. W Polsce rasa ta jest wciąż mało popularna.

Wygląd

Podobnie, jak popularny kasztanowy seter irlandzki, rasa ta cechuje się wspaniałą, harmonijną sylwetka i proporcjonalną budową ciała. Głowa jest znacznie szersza, niż u odmiany kasztanowej, zaś oczy okrągłe. Uszy są zwisające i przylegające do głowy. Tułów psa jest muskularny, z wyraźnie zaznaczonymi żebrami i głęboką klatką piersiową. Szata jest długa i jedwabista, tworząca frędzle i pióro na ogonie. Powinna być prosta, dopuszcza się jednak bardzo niewielkie falowanie. Umaszczenie podstawowe jest białe, z czerwonymi łatami. Zarówno biel, jak i czerwień powinny być mocno wysycone i wyraźnie rozgraniczone. Dopuszcza się cętkowanie (lecz nie dereszowatość) na części twarzowej i nogach.

Temperament

Jest to pies pełen radości życia, inteligentny i wesoły. Jest wspaniałym towarzyszem, aktywnym, czułym i pełnym entuzjazmu. Doskonale bawi się z dziećmi, dla których jest cudownym towarzyszem zabaw. Jest również tolerancyjny względem innych zwierząt domowych, za wyjątkiem kotów, które potrafi zapamiętale ścigać. Jest bardzo czujny i bystry.

Tresura

Jest to dość inteligentny pies, cechujący się jednak średnim stopniem posłuszeństwa. Uczy się nieco wolniej, niż inne setery,a le potrafi opanować bardzo duża porcję wiedzy. Ze względu na wrodzoną niezależność i inteligencję, potrafi być przekorny i psocić, gdy jest niewłaściwie wychowany.

Ćwiczenia

Jako pies myśliwski, seter wymaga dość dużej dawki ruchu i ćwiczeń, najlepiej na otwartym terenie. Oprócz ćwiczeń fizycznych, potrzebuje również wyzwań umysłowych. Jest to pies dla osób aktywnych, lubiących spędzać czas w terenie.

Warunki życia

Najlepiej czuje się w domu z ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

IRLANDIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

ŚREDNIO ZDROWY

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 120

POLECANE KARMY

PURINA, ROYAL CANIN, TASTE OF THE WILD, ORIJEN, ZIWI PEAK

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.