Rottweiler

Historia

Rottweilery są bardzo starą rasą psów. Mimo, iż moda na nie w Polsce pojawiła się dopiero po przemianach ustrojowych, na świecie są od dawna dość popularne. Początki tej rasy sięgają starożytności, bowiem rottweilery były znane już za czasów cesarstwa rzymskiego. Co prawda, wówczas były to zwierzęta nieco smuklejsze od znanych nam dzisiaj, misiowatych psów. Jednak ze względu na charakter prac, jakie wykonywały, pożądane były bardziej masywne osobniki i takie właśnie starano się uzyskać. Początkowo rottweilery były używane w charakterze psów pasterskich, towarzyszyły też legionom rzymskim w dłuższych eskapadach, pilnując bydła oraz odstraszając nieproszonych gości. Ze względu na swój rozmiar i wytrzymałość, były także używane w charakterze psów pociągowych, ciągnąc zaprzęgi z amunicją i zaopatrzeniem. Nazwa „rottweiler” wiąże się z podbojami rzymskimi, bowiem w podbitej przez Rzymian Germanii znajduje się region Rottweil; tam właśnie rzymskie psy pasterskie wymieszały się z miejscowymi, dając początek rottweilerom, jakie znamy dzisiaj. Ponieważ szczególnie upodobali sobie tą rasę rzeźnicy, do tych sympatycznych skądinąd stworzeń przylgnęła nazwa „pies rzeźnicki z Rottweil”. Rottweilery służyły wówczas głównie jako psy zaganiające i stróżujące. Ich talenty w tych dziedzinach doceniła Policja i w 1910 roku rottweilery uzyskały oficjalny status psów policyjnych.

Wygląd

Rottweiler to pies średniego do dużego wzrostu oraz średniej wagi. Mocna budowa gwarantuje mu siłę, wytrzymałość i dużą sprawność. Głowa psa jest masywna, z wyraźnie zaznaczoną częścią potyliczną i nieco wypukłym czołem. Szczęki są mocne; równie mocne są szyja i szeroka klatka piersiowa. Nogi rottweilera są silne i dobrze umięśnione. Ogon, o ile nie został obcięty, jest lekko uniesiony ku górze. Umaszczenie rottweilerów jest zawsze czarne, podpalane na policzkach, spodzie szyi, klatce piersiowej, nogach i pod nasada ogona. Sierść jest dwuwarstwowa, składa się z podszerstka i okrywy; jest twarda, przylegająca i gęsta.

Temperament

Wbrew nieco bojowemu wyglądowi, rottweiler jest stosunkowo łagodnym psem, kochającym dzieci i oddanym właścicielowi. Z drugiej strony, potrafi być agresywny wobec intruzów. Z tego powodu w Polsce rottweiler został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.

Jest z natury pracowity, odważny, łatwy do ułożenia i wyszkolenia. Ponieważ jednak jest psem bardzo pewnym siebie i dominującym, wymaga od właściciela konsekwencji i odpowiedniego podejścia. W przeciwnym wypadku zaczyna dominować i staje się niesubordynowany.

Tresura

Rottweiler, ze względu na swój charakter, musi być szkolony już od szczenięcia. Wymaga dużej stanowczości i konsekwencji; dotyczy to zwłaszcza samców, u których chęć dominacji bywa silniejsza, niż u samic.

Ćwiczenia

Rottweiler, jako pies o silnej budowie i pasterskich korzeniach, potrzebuje codziennej, dużej dawki ruchu. Codzienna porcja biegania jest mu niezbędna dla prawidłowego rozwoju mięśni oraz dla zdrowego serca i płuc. Eksperci zalecają, aby codzienny poranny spacer wynosił przynajmniej 2 kilometry, przy czym rottweiler, jako pies nieco leniwy, będzie wymagał towarzystwa – wypuszczony samopas prawdopodobnie zalegnie gdzieś na łące. Z tego powodu najlepszym treningiem jest towarzyszenie właścicielowi, jadącemu na rowerze – gwarantuje to odpowiednie tempo i dystans spacerów.

Warunki życia

Rottweilery, jako niemałe psy, potrzebują przestrzeni do życia. Idealnym rozwiązaniem będzie dla nich dom z ogrodem. Ze względu na swoje rozmiary, jedzą dosyć dużo, przy czym należy selekcjonować to, co pies zjada, bowiem nie każde mięso jest dla niego odpowiednie - rottweilerom nie wolno na przykład jeść wieprzowiny. Rottweilery mają też skłonność do zapadania na pewne choroby, z których najczęstszą jest dysplazja stawu biodrowego. Ponieważ jest to cecha dziedziczna, można do pewnego stopnia zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości, kupując szczeniaka po rodzicach z certyfikatem stawu biodrowego.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI DO DUŻEGO

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZALECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

CZASAMI

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

PODATNY NA CHOROBY

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

BARDZO ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ZAZWYCZAJ NIE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES BOJOWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 147

POLECANE KARMY

EUKANUBA, ROYAL CANIN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.