Chart angielski

Historia

Jest to jedna z najstarszych ras psów, znana również pod nazwą greyhound, a korzeniami sięgająca starożytnego Egiptu, gdzie psy tej rasy były mumifikowane i chowane razem ze swoimi właścicielami. Psy przypominające sylwetką charty angielskie są często spotykane w hieroglifach; ich sylwetki zdobiły również starożytne egipskie grobowce. Również greccy oraz rzymscy bogowie często byli przedstawiani w towarzystwie greyhoundów. Historia wspomina, że Aleksander Wielki posiadał psa rasy greyhound o imieniu Peritas. Greyhoundy są też obecne w wielu starożytnych dziełach, np. w Odysei, gdzie jedynym, który rozpoznał powracającego Odyseusza był właśnie jego greyhound o imieniu Argos. Greyhoundy występują również w Opowieściach Kanterberyjskich oraz w Wesołych Kumoszkach z Windsoru Szekspira, a nawet w Biblii (Księga Przysłów 30:29-31).

Do Europy greyhound został sprowadzony przez rządnych podbojów Rzymian, a następnie wraz z Fenicjanami trafił na Wyspy Brytyjskie.

Greyhound od tysięcy lat wykorzystywany był w charakterze psa myśliwskiego, którego zadaniem było dogonić i chwycić zdobycz. Był to pies nastawiony na współpracę, nie miał polować samodzielnie. W późniejszych czasach, umiejętności te doskonale sprawdziły się na torach wyścigowych.

Greyhoundy nie były nigdy psami pospolitymi, pozostając rasą uprzywilejowaną, kojarzoną ze szlachtą. Od XI do XIV wieku brytyjskie prawo oficjalnie zabraniało ludziom z plebsu posiadania psa tej rasy, przy czym przekroczenie tego zakazu karano śmiercią.

Nie do końca jasne jest pochodzenie nazwy greyhound. Jedna z teorii zakłada, że początkowo po prostu wszystkie psy tej rasy były maści szarej (grey – szary, ang.). Inna teoria głosi, że nazwa pochodzi od staroangielskiego słowa grei, co oznaczało psa oraz hudr, oznaczającego myśliwego. Według jeszcze innej wersji, nazwa ta oznaczała „najlepszy z psów”.

Wygląd

Chart angielski rzeczywiście jest wspaniałym psem, o idealnych proporcjach, mocnej sylwetce i harmonijnej budowie. Wydłużona głowa i szyja, głęboka klatka piersiowa, wysklepione lędźwie i sprężyste kończyny stanowią wspaniałą mieszankę, tworząc psa doskonałego, niedościgłego myśliwego i biegacza. Sierść greyhounda jest również godna arystokraty, delikatna i zwarta. Dopuszczalne są rozmaite umaszczenia: białe, czarne, niebieskie, czerwone, płowe, pręgowane, ze znaczeniami lub bez.

Muskularna, wspaniała sylwetka sprawia, że chart angielski jest doskonałym biegaczem. Potrafi osiągać prędkość ponad 70 km/h.

Temperament

Chart angielski jest wrażliwym, czułym i inteligentnym psem. Posiada zrównoważony, łagodny charakter, jest też pozytywnie nastawiony do ludzi, szybko akceptując ich, jako część swojego stada.

Tresura

Jest inteligentnym i pojętnym psem. Szybko i chętnie uczy się nowych komend, więc jego tresura należy do dosyć łatwych.

Ćwiczenia

Jako urodzony biegacz i myśliwy, chart angielski wymaga zapewnienia mu możliwości swobodnego biegania i węszenia. Doskonale sprawdza się w psich sportach, szczególnie w wyścigach, gdzie osiąga zawrotne prędkości.

Warunki życia

Ze względu na zamiłowanie do biegania, greyhound najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Może również żyć w mieszkaniu, bezwzględnie jednak należy zapewnić mu możliwość codziennego biegania i ruchu na świeżym powietrzu.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MINIMALNA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

ZDECYDOWANIE TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES WYŚCIGOWY, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA X, SEKCJA 3, WZORZEC NR 158

POLECANE KARMY

GREYHOUND RACER, GREYHOUND MAINTENENCE

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.