Bokser

Historia

Bezpośrednim przodkiem psów tej rasy był brabancki bullenbeisser. Był to pies hodowany przez myśliwych, którego zadaniem było chwycenie zagonionej przez psy gończe zwierzyny oraz przytrzymanie jej do chwili przybycia myśliwego. To zadanie ułatwiać mu miała bardzo szeroka kufa, okraszona szeroko rozstawionymi zębami, które gwarantowały mu odpowiednią do przytrzymania ofiary siłę. Boksery, jako odrębna rasa, zostały wyselekcjonowane w XIX wieku, jako psy stróżujące i służące do szczucia na byki. Pierwszy Klub Boksera powstał w Monachium w 1896 roku, zaś wzorzec rasy ustanowiono w 1905r.

Wygląd

Bokser jest krępym psem o kwadratowej budowie. Posiada mocny kościec i dobrze rozwinięte mięśnie. Cechą charakterystyczną tej rasy jest skrócony grzbiet nosa oraz przodozgryz (dolne siekacze wystają przed górne). Włos krótki, przylegający i twardy. Umaszczenie żółte, pręgowane, zdarza się również białe, ale jest ono niepożądane w hodowli. Mogą natomiast występować białe znaczenia. Charakterystyczna jest również czarna maska.

Temperament

Prawdziwy bokser jest psem opanowanym i pewnym siebie, przy czym charakter stanowi jedną z kluczowych cech tej rasy i kupując psa, powinno się zwracać na niego baczną uwagę. Boksera charakteryzuje też czujność i odwaga, a także wielkie przywiązanie do właściciela. Wobec domowników bokser jest niezwykle łagodny, natomiast do obcych podchodzi z rezerwą. Wierny i wesoły towarzysz zabaw, w sytuacji zagrożenia staje się nieustraszony. Jest niezwykle posłuszny względem właściciela, jest też psem bardzo czystym, dzięki czemu często zostaje psem rodzinnym. Posiada doskonale rozwinięty węch.

Tresura

Tresura powinna być prowadzona już od szczenięctwa. Daje to gwarancję wychowania doskonale ułożonego i karnego psa. Bokser chętnie się uczy i szybko opanowuje nowe polecenia.

Ćwiczenia

Bokser jest psem z natury bardzo aktywnym, wymaga więc zapewnienia mu odpowiedniej porcji codziennego wysiłku.

Warunki życia

Może żyć w mieszkaniu, ponieważ posiada duże zdolności przystosowawcze. Jednakże, ze względu na dużą potrzebę ruchu i temperament, zalecany jest dom z ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

CZASAMI

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES BOJOWY, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 144

POLECANE KARMY

EUKANUBA ADULT BOXER, RAYAL CANIN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.