Pudel duży

Historia

Rasa ta pochodzi z Francji. Słowo pudel w języku staroangielskim oznacza kałużę. W innych językach nazwa ta również ma związek z brodzeniem w wodzie i pluskaniem się. Jest to związane z faktem, iż pudle były wykorzystywane do polowań na ptaki wodne. Według jednej z teorii, rasa ta pochodzi z Islandii, a po zaimportowaniu jej do Europy, została skrzyżowana z psami myśliwskimi.

Wygląd

Pudel posiada bardzo charakterystyczny, nawet dla zupełnego laika, wygląd. Wzorzec rasy jest ten sam dla pudli każdej wielkości. Podstawową cechą rozpoznawczą jest zawsze szczególna, kosmata szata, tworząca loki lub sznurki. Pudel jest aktywnym, zwinnym i proporcjonalnie zbudowanym psem. Jego dumna postawa oraz charakterystyczna szata nadaje mu arystokratyczny, pełen gracji wygląd.

Włos w odmianie lokowatej jest wełnisty, bardzo kędzierzawy i elastyczny. Jest również odporny na ściskanie, bardzo gęsty, tworzący równej wielkości loki.

Włos w odmianie sznurkowej jest również obfity i gęsty. Tworzy przy tym charakterystyczne sznury o długości wynoszącej przynajmniej 20 cm.

Umaszczenie może być czerwone, morelowe, brązowe lub srebrne. W każdej odmianie umaszczenia, maść musi mieć jednolite nasycenie na całym ciele.

Temperament

Pomimo powszechnej opinii, że pudle są głupimi psami, należą one do najbardziej inteligentnych ras. Bardzo szybko uczą się nowych poleceń, a nawet trudnych sztuczek. Doskonale nadają się na psy rodzinne, gdyż łatwo nawiązują kontakt z domownikami, są również doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Są z natury bardzo towarzyskie, posłuszne i oddane właścicielowi, a ich lojalność jest wręcz przysłowiowa.

Tresura

Pudel uczy się bardzo szybko i bardzo chętnie. Niektóre osobniki doskonale sprawdzają się w dogoterapii oraz jako asystenci osób niepełnosprawnych. Wymagają szkolenia i konsekwentnego prowadzenia.

Ćwiczenia

Mimo dużych rozmiarów, pudel posiada średnie zapotrzebowanie na ruch – w zupełności uszczęśliwi go jeden dłuższy spacer dziennie.

Warunki życia

Jest to doskonały pies do życia w mieszkaniu. Nie wymaga zbyt forsownych ćwiczeń i spacerów, a odpowiednio prowadzony jest doskonałym towarzyszem i wspaniałym przyjacielem. Jest to również bardzo reprezentacyjna rasa. Co więcej, pudel praktycznie nie linieje, dzięki czemu, pomimo bardzo obfitej sierści, może być doskonałym psem dla alergika.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚC ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES RODZINNY, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA IX, SEKCJA 2, WZORZEC NR 172

POLECANE KARMY

TASTE OF THE WILD, HILLS, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.