Douge de bordeaux

Historia

Douge de bordeaux jest jedną z najstarszych francuskich ras psów. Jego przodkami były psy nazywane alanami, z przewagą genów alana vautre, uwiecznionym przez Gastona Phoebus, hrabiego de Foix. W XIV wieku, w swym dziele Livre de Chasse, opisał on alana vautre jako psa, mającego chwyt trzy razy mocniejszy od charta. W tym samym czasie alany zaczęto nazywać dogami. Początkowo były one wykorzystywane do polowań na dziki i inne duże zwierzęta, a także do walk psów, do pomocy rzeźnikom oraz jako psy stróżujące. W roku 1863 w Paryżu odbyła się pierwsza we Francji wystawa psów. Na wystawie tej wystąpiły również po raz pierwszy psy zwane douge de bordeaux. Obie wojny światowe przyczyniły się do znacznego przetrzebienia rasy; dopiero w latach sześćdziesiątych rozpoczęła się jej odbudowa. Pierwotny wzorzec rasy został ustalony właśnie podczas paryskiej wystawy w 1863 roku. Drugi wzorzec opracowano w 1910 roku, trzecią wersję opracowano w 1971 roku, zaś ostateczną, czwarta, zgodną z wymogami FCI, opracowano 1993, co jednak nie uchroniło rasy przed wprowadzeniem w 2007 roku pewnych poprawek.

Wygląd

Dog z Bordeaux jest typowym, krótkogłowym molosem o wklęsłych liniach sylwetki. Cechuje go bardzo dobrze rozwinięte umięśnienie, co objawia się niespotykaną wręcz siłą. Jest krępy, nieco przysadzisty, a jednocześnie imponujący. Już sam jego wygląd działa odstraszająco i budzi grozę u potencjalnych agresorów. Szata jest krótka, miękka i delikatna. Umaszczenie jest brązowoczarne o rudej lub czarnej kufie. Możliwe są niewielkie białe znaczenia na nogach i piersiach.

Temperament

Douge de bordeaux jest przede wszystkim czujnym strażnikiem, którą to rolę wypełnia pilnie, odważnie, ale bez agresji. Często określany jest mianem słodkiego misia zamkniętego w skórze groźnej bestii. Jest świetnym towarzyszem, czułym i bardzo oddanym właścicielowi. Lubi towarzystwo dzieci i jest w stosunku do nich dosyć łagodny. Mimo to, powinien przebywać w ich towarzystwie pod nadzorem osoby dorosłej, najlepiej właściciela. Pomimo zdecydowanie bojowego wyglądu, jest on raczej spokojnym psem i trudno go wyprowadzić z równowagi. Samce z reguły mają tendencję do dominacji. Ciekawą cechą tej rasy jest skłonność do obrażania się, np. o nie poczęstowanie go ciastkiem, który to stan może trwać nawet kilka dni. Obrażony dog będzie wprost ignorować właściciela, ostentacyjnie odwracając od niego głowę i ignorując polecenia.

Tresura

Nie jest to pies dla początkujących. W jego prowadzeniu i tresurze wymagana jest konsekwencja, szczególnie w przypadku samców, u których objawia się dominujący charakter. Chociaż jest bardzo lojalnym psem, bywa też bardzo uparty, co niekiedy utrudnia tresurę.


Ćwiczenia

Jako doskonale umięśniony pies, dog z Bordeaux wymaga sporej dawki ruchu i ćwiczeń. Co więcej, nie będzie się tych ćwiczeń domagał, preferując wylegiwanie się w towarzystwie właściciela.

Warunki życia

Nie jest to pies stworzony do życia w mieszkaniu, ani też w mieście. Najlepiej czuje się w domu z dużym ogrodem lub na odludnej farmie, gdzie będzie miał odpowiednio dużo przestrzeni. Preferuje życie na zewnątrz, należy jednak wziąć pod uwagę jego krótką sierść, która uniemożliwia mu przebywanie w niskich temperaturach. Z kolei życie z nim pod jednym dachem może być uciążliwe ze względu na fakt, że psy tej rasy bardzo głośno chrapią oraz ślinią się.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁĄ

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁĄ

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 116

POLECANE KARMY

BRIT, BOSH, PURINA, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.