Owczarek belgijski groenendael

Historia

Za twórcę tej rasy uznaje się Nicolasa Rose, gospodarza pałacu Groenendael, położonego w okolicy Brukseli. Rasa powstała dzięki skrzyżowaniu psa pasterskiego o imieniu Picard oraz długowłosej suki imieniem Petite. Z tego miotu pochodził m. in. pies o wdzięcznym imieniu Duc de Groenendael, wyróżniający się dumną postawą i piękna sierścią, jak na diuka przystało. Hodowla tych pięknych owczarków rozwinęła się głównie w miejscowości Bincha, ale mimo to, nazwa Groenendael została zachowana. Psy tej rasy zapisały bardzo chlubną kartę swojej historii w czasie II wojny Światowej. Podczas walk Belgów z Niemcami, groenendaele wykazywały ogromne bohaterstwo i poświęcenie, stając się symbolem psiej odwagi, inteligencji i wierności. Bardzo wiele ich zginęło i rasie groziło wyginięcie. Jedynie dzięki wielkim staraniom miłośników tej rasy, udało się ją odrestaurować.

Wygląd

Groenendael jest typowym przedstawicielem północnoeuropejskich psów pasterskich. Z tego powodu, w oczach laika na pierwszy rzut oka wygląda, jak czarny owczarek niemiecki (popularny „wilczur”). Groenendael jest psem o mocnej, majestatycznej budowie, proporcjonalnej sylwetce i mocnym kośćcu. Jego wygląd łączy w sobie siłę, elegancję i wiele psiego wdzięku, co podkreślane jest przez sprężyste ruchy i falujące w biegu futro. Cechą charakterystyczną tej rasy jest również wspaniała, gęsta i długa czarna sierść. Umaszczenie jest jednolicie czarne, chociaż niekiedy zdarzają się osobniki z niewielką białą plamką na piersi, która od lat stanowi przedmiot sporu kynologów.

Temperament

Jest to typowy pies pracujący, cechujący się ogromną inteligencją, samodzielnością i odwagą. Posiada zrównoważony charakter, chociaż, jak na pasterza przystało, nigdy nie traci czujności. Jest nieprzekupnym i dzielnym obrońcą swojego pana, dla którego jest w stanie poświęcić życie. Jest typowym psem jednego właściciela, jednakże bardzo przywiązuje się również do reszty rodziny, traktując ją, jak swoje stado. Wobec obcych zachowuje pewną dozę nieufności, tym bardziej, jeśli uzna ich za zagrożenie dla któregoś z członków swojego „stada”. Wobec dzieci swojego pana jest niezwykle łagodny i opiekuńczy, ale względem obcych dzieci może być niebezpieczny. Nawet dzieci właściciela nie powinny bawić się z nim bez nadzoru dorosłych, bowiem w ferworze zabawy może zapomnieć o swojej sile i rozmiarach i poturbować malca.

Tresura

Jako bardzo inteligentny i skory do współpracy pies, groenendael powinien być dość łatwy w tresurze. Nowych komend uczy się chętnie i z dużą łatwością, a odpowiednio prowadzony, jest bardzo posłuszny. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że pies ten posiada bardzo bogatą osobowość, co w połączeniu z błyskotliwa inteligencją i świetną pamięcią, może sprawiać kłopoty wychowawcze niedoświadczonym hodowcom. Groenendaele często są używane przez służby mundurowe, służą również jako doskonałe psy stróżujące i obronne. W odróżnieniu od kuzyna, jakim jest owczarek niemiecki, groenendael bardzo źle reaguje na tresurę za pomocą tzw. twardej ręki. Nie daje się zmusić go do współpracy, ponieważ wówczas reaguje agresją lub apatią. Najlepszym sposobem tresury jest nauka poprzez interesująca zabawę oraz pozytywne bodźce.

Ćwiczenia

Groenendael posiada bardzo duża potrzebę codziennego ruchu. Potrzebuje również wyzwań intelektualnych, a ze względu na duża inteligencję, chętnie wykazuje się inicjatywą. Ponieważ jest prawdziwym wulkanem energii, bardzo trudno jest go zmęczyć. Może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów. Uwielbia również aportowanie i wszelkie zabawy w wodzie.

Warunki życia

Ze względu na duże rozmiary i potrzebę ruchu, groenendael najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Ponieważ jednak jest psem o skromnych wymaganiach bytowych, potrafi przystosować się praktycznie do każdych warunków, w tym również do życia w mieszkaniu. W takim przypadku należy bezwzględnie zapewnić mu codzienną, dużą dawkę ruchu i ćwiczeń na świeżym powietrzu, co jest warunkiem koniecznym dla zachowania przez psa zdrowia i odpowiedniej kondycji psychicznej. Znudzony pies będzie miał skłonności do działań destrukcyjnych, może również popaść w apatię lub rozdrażnienie.

 

KRAJ POCHODZENIA

BELGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚĆ DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

OKRESOWO DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES PASTERSKI, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 15

POLECANE KARMY

ACANA,BOSH, PRO PLAN, ANIMONDA, TASTE OF THE WILD, ORIJEN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.