Dalmatyńczyk

Historia

Rasa, zgodnie z nazwą, pochodzi z rejonu Dalmacji, gdzie była znana już w średniowieczu i wykorzystywana w początkowo charakterze psów gończych, a od XVII wieku także w charakterze psów obronnych. Według niektórych kynologów, rasa ta pochodzi od psów cygańskich, żyjących początkowo na terenie Indii, które następnie, wraz z taborami dostały się na terytorium Dalmacji. Stamtąd rasa rozprzestrzeniła się do krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie funkcjonowała pod nazwą wyżeł regusański lub legawiec dalmatyński. Następnie rasa dotarła na Wyspy Brytyjskie, gdzie znana była, jako pies galicyjski. W Polsce dalmatyńczyki początkowo nazywane były dalmatinnis.

Wygląd

Dalmatyńczyk posiada tak charakterystyczny wygląd, że jest praktycznie niemożliwe pomylenie go z jakąś inną rasą (może poza dogiem arlekinem). Jest to duży pies o czysto białym umaszczeniu, z charakterystycznymi, ostro odgraniczonymi, czarnymi lub wątrobianymi cętkami. Co ciekawe, szczenięta rodzą się całkowicie białe, a cętki pojawiają się u nich ok. dwa tygodnie po urodzeniu. Średnica cętek wynosi przeciętnie 20-30 mm i w większości są one okrągłe. Cętki na głowie, nogach i uszach powinny być mniejsze, niż na tułowiu. W zależności od barwy cętek, nos może być czarny (przy czarno cętkowanym umaszczeniu) lub czekoladowy (przy cętkach wątrobianych). Sierść zawsze jest krotka, zbita i twarda.

Temperament

Dalmatyńczyk jest czujnym, odważnym psem o zrównoważonym charakterze. Mocno przywiązuje się do rodziny, wykazuje też dużo cierpliwości i opiekuńczości względem dzieci. Jest z natury aktywny i towarzyski. Często jest traktowany, jako pies rodzinny.

Tresura

Jest inteligentnym psem, łatwym do wytresowania. Dość szybko opanowuje komendy, wymaga jednak zdecydowanego prowadzenia.

Ćwiczenia

Jako potomek psów gończych, dalmatyńczyk wymaga codziennej porcji ruchu.

Warunki życia

Dalmatyńczyk może żyć w mieszkaniu, chociaż należy wziąć pod uwagę jego obfite gubienie sierści, zwłaszcza wiosną i jesienią. Ze względu na cienką okrywę włosową, nie może żyć na zewnątrz, ponieważ nie jest odporny na wahania temperatur.

 

KRAJ POCHODZENIA

CHORWACJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 3, WZORZEC NR 153

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT, BEST CHOICE

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.