Catahoula leopard dog

Historia

Dość nietypowa nazwa rasy pochodzi od regionu, w którym powstała, a było to w Catahoula w stanie Luizjana (USA). Historia powstania tej rasy jest ściśle związana z historią tych dawnych indiańskich ziem, najeżdżanych kolejno przez różne nacje Europejczyków. W 1539 roku Hiszpanie przywieźli do obecnej Luizjany swoje dogi oraz charty. Potomkowie tych ras żyli wśród Indian, krzyżując się z płowymi wilkami, występującymi tam w naturalnym stanie. W 1700 roku do Luizjany przybyli Francuzi, a wraz z nimi przybyły beaucerony, służące im do polowań na dziki. One również skrzyżowały się z miejscowymi psami, dając początek nowej rasie. To właśnie domieszce krwi beauceronów catahoula leopard dogi zawdzięczają marmurkowatość oraz jasne, plamiste oczy. Należy zaznaczyć, że sama nazwa miejscowości Catahoula pierwotnie była używana przez Francuzów, jako pogardliwe określenie Indian i oznaczała przekleństwo.

Do dziś psy tej rasy pracują w Stanach Zjednoczonych jako pasterze półdzikiego bydła oraz świń.

Wygląd

Catahoula jest psem mocnej, a jednocześnie bardzo lekkiej budowy, o kwadratowej sylwetce. Tym, co go wyróżnia, są grube i bardzo mocne nogi. Sylwetka catahoula przypomina nieco beaucerona, ale posiada większą od niego głowę. Wyróżniają go także jasne oczy.

Sierść jest krótka i gęsta. Cechą charakterystyczną jest marmurkowe umaszczenie, które jednak nie jest wymagane. Dopuszczalna jest również maść niebieska, szara, czarna, wątrobiana, biała i w łaty.

Temperament

Catahoula jest bardzo wesołym, przyjacielsko nastawionym psem. Uwielbia zabawy z właścicielem, jest też odważny i czujny. Suki tej rasy bywają doskonałymi „nianiami” dla dzieci. Cechą, która wyróżnia catahoula spośród innych ras, jest także jego doskonała pamięć.

Tresura

Jest inteligentnym i bardzo wszechstronnym psem. Z natury uzdolniony, dobrze sprawdza się w psich sportach. Jako pies pracujący, łączy funkcję strażnika, zaganiacza, myśliwego i opiekuna. Mimo to, woli polegać na własnych przeczuciach, niż wypełniać komendy, przez co jego tresura jest dość trudna.

Ćwiczenia

Dobrze się sprawdza w większości psich sportów. Wskazane są dla niego codzienne ćwiczenia i duża porcja ruchu.

Warunki życia

Catahoula jest w pewnej części potomkiem wilków, więc nie powinien żyć w ciasnych mieszkaniach. Źle znosi życie w mieście. Idealnym miejscem dla niego jest dom z dużym ogrodem lub farma.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

RACZEJ SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

RACZEJ SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES STRÓŻUJĄCY, PES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

RASA NIESKLASYFIKOWANA PRZEZ FCI

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT, 8 IN 1

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.