Czarny terier rosyjski

Historia

Rasa ta powstała w Związku Radzieckim na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku. Ponieważ była to rasa stworzona specjalnie na zamówienie stalinowskich służb mundurowych, nieoficjalna nazwa rasy brzmi „pies Stalina”. Czarny terier rosyjski jest efektem skrzyżowania rottweilerów, airedale terierów, nowofunlandów oraz sznaucerów olbrzymów, przy czym właśnie geny sznaucera stanowią tu dominującą domieszkę. Hodowla prowadzona była przez zawodowych kynologów, biologów i genetyków z państwowego ośrodka hodowli i szkolenia „Czerwona Gwiazda”. Założenie było takie, by uzyskać psa dużego i silnego, dającego się łatwo układać. Miał to być typowy pies służbowy, cechujący się duża odwagą i silnym instynktem stróżowania, a także odpornym na niekorzystne warunki klimatyczne. FCI uznała czarne teriery rosyjskie za odrębną rasę w 1984 roku. Wzorzec rasy podlega wciąż pewnym modyfikacjom i był zmieniany kolejno w 2008 i 2011 roku.

Wygląd

Zgodnie z założeniem, już sam wygląd czarnego teriera rosyjskiego miał budzić respekt. Trzeba przyznać, że radzieccy naukowcy doskonale wywiązali się z postawionego przed nimi zadania: czarny terier rosyjski jest dużym psem o potężnej, atletycznej sylwetce i wydłużonym tułowiu. Masywny kościec, duża głowa, doskonale rozwinięta muskulatura dopełniają wrażenia potęgi i siły. Bardzo obfita szata chroni go przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi: jest gruba, twarda, z obfitym podszerstkiem. Ozdobny włos występuje na wąsach, brodzie oraz na nogach na linii tzw. spódnicy. Długość sierści na poszczególnych partiach ciała waha się od 5 do 15 cm. Umaszczenie jest czarne, dopuszcza się jednak niewielkie przesiania, pod warunkiem, że nie przekraczają one 30% powierzchni ciała.

Temperament

Jak na wojskowego przystało, czarny terier rosyjski jest pewnym siebie, opanowanym i dumnym psem. Charakteryzują go bardzo szybkie reakcje – w momencie zagrożenia natychmiast przyjmuje postawę aktywną, po czym, gdy zagrożenie minie, równie szybko się uspokaja. Jest niezwykle wytrzymałym psem i zgodnie z rosyjską maksymą: gniostja nie lamliotsja, jest psem nie do zdarcia. Może być towarzyszem godnym zaufania, spokojnym i chętnie współpracującym z człowiekiem. Jest w stanie przystosować się do każdego rodzaju warunków.

Tresura

Czarny terier rosyjski jest psem bardzo łatwym w tresurze. Duża inteligencja i pozytywne nastawienie powodują, że nowych komend uczy się chętnie i bardzo szybko. Zgodnie z życzeniem jego twórców, w Rosji jest obecnie (od 2012 roku) przystosowywany do służby w armii.

Ćwiczenia

Jako inteligentny pies o potężnej budowie, potrzebuje dość dużo ruchu i wyzwań intelektualnych. Sam nie będzie zabiegał o ruch, a trzymany w mieszkaniu, będzie bardzo spokojny i cichy. Z tego powodu, to właściciel musi kontrolować ilość i jakość ćwiczeń, bowiem pies nie będzie „szalał” po domu, domagając się ujścia dla swojej energii. Czarny terier rosyjski doskonale sprawdza się w psich konkurencjach, często jest też szkolony na psa bojowego, mundurowego i ratowniczego.

Warunki życia

Mimo imponujących rozmiarów, czarny terier rosyjski może żyć w mieszkaniu, pod warunkiem oczywiście, że się tam zmieści. Kluczową sprawą jest dla niego stały kontakt z właścicielem, a ponieważ posiada niezmiernie małe wymagania bytowe, jest w stanie dostosować się do praktycznie każdych warunków. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłby dla niego dom z ogrodem, pod warunkiem wszakże, że właściciel również czasami przebywa w ogrodzie – w przeciwnym wypadku, pies wypuszczony do ogrodu będzie stał pod drzwiami i czekał, aż zostanie wpuszczony z powrotem.

 

KRAJ POCHODZENIA

ZSRR

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES BOJOWY, PIES RATOWNICZY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 1.4, WZORZEC NR 327

POLECANE KARMY

EUKANUBA, ORIJEN, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.