Akita

Historia

Nazwa rasy brzmi nieco egzotycznie i trzeba przyznać, że jest to słuszny trop – akita są psami o rodowodzie japońskim. Niekiedy nazywane są też akita inu, co jest lekką formą przesady, bowiem „inu” oznacza po japońsku... pies.

Do kraju kwitnącej wiśni akita przybyły z pierwszymi osadnikami, już 15000 lat p.n.e. Od zawsze były otoczone tam wielką estymą, jako psy towarzyszące samurajom. Akita jest też bohaterem wielu legend i podań.

Pierwotnie akita służyły do polowań, wystawiania w walkach psów oraz do ciągnięcia ładunków. Od tego czasu przeszły, jako rasa, długą drogę, pełną wzlotów i upadków. Historia japońskich psów przedstawia się zresztą dość ciekawie; przed wyhodowaniem rasy akita, w Japonii w ogóle nie było dużych psów. Dominowały małe, niekiedy zdarzały się również średnie. Od roku 1603, notuje się istnienie w okolicy Akity psów średniej wielkości, używanych do polowań na grubszego zwierza oraz do walk psów. Były one formalnymi przodkami dzisiejszej rasy, były jednak drobniejsze i nieco bardziej „szpicowate”. Następnie, w wyniku krzyżówek z mastifami i psami tosa, udało się wyhodować akita, jakie znamy dzisiaj: psy o dużych gabarytach, jednak nie wyglądające już na szpica. Kiedy na początku XX wieku w Japonii zabroniono walk psów, akita straciły swoją główną funkcję. Mimo to, postanowiono utrzymać rasę, która, co należy zaznaczyć, jest jedyną dużą rasa psów „made in Japan”. W 1931 roku, sześć osobników akita o wyjątkowo dużych gabarytach i zdolnościach uznano za pomniki przyrody.

W czasie II wojny światowej akita nie miały lekkiego życia – z ich futer wykonywano mundury wojskowe, więc władze (czyli cesarz, którego wola nie podlegała dyskusji), wydały nakaz schwytania wszystkich psów tej rasy. Skutkiem tego liczebność rasy po wojnie drastycznie zmalała. Na skutek krzyżówek, często będących desperacką próbą ocalenia tych pięknych stworzeń, otrzymano trzy odmiany: akity walczące, akity-owczarki oraz akity matagi. Mimo tych różnic, postanowiono przywrócić czystość rasy, co nie było prostą sprawą. Wielkim wysiłkiem udało się uzyskać jednolity wygląd psa, taki, jak znamy dzisiaj.

Wygląd


Akita to duży, silny pies o harmonijnej budowie. Sierść jest dwuwartswowa: włos długi jest prosty i sztywny, natomiast podszycie miękkie. Na ogonie włos nieco dłuższy, również kłąb i zad pokryte są nieco dłuższym włosem. Umaszczenie rasy akita jest najczęściej białe, sezamowe, czerwone lub pręgowane. Wszystkie umaszczenia, za wyjątkiem białego, muszą mieć białe znaczenia zwane urajiro po bokach kufy, na policzkach i spodniej stronie szyi, piersi, tułowia i ogona, a także po wewnętrznej stronie łap.

Temperament

Akita, jak można się spodziewać po jego nieco „misiowatym” wyglądzie, jest psem z natury spokojnym i bardzo wiernym. Należy zaznaczyć, że wierność akita jest wręcz legendarna – znana jest opowieść psie tej rasy, który przez 10 lat czekał na powrót pana, który zmarł nagle w miejscu pracy.

Mimo pozornie spokojnego charakteru, akita w walce potrafi być zawzięty i nieustępliwy, co jest echem używania przodków tej rasy w walkach psów. Akita posiadają też silny instynkt łowiecki. Niekiedy przejawiają dużą niezależność i zdecydowany charakter. Potrzebują jasno określonej hierarchii swojego „stada”.

Tresura

Charakter tych psów powoduje, że tresura powinna być jednocześnie łagodna i konsekwentna. Inteligencja nie jest mocną stroną tej rasy, co należy wziąć pod uwagę, przystępując do tresury. Generalnie, akita jest niełatwy do wytresowania, toteż jest polecany raczej dla zaawansowanych hodowców. Taka już jego uroda, że nowych komend uczy się dosyć wolno, wymagając od trenera dużo cierpliwości.

Ćwiczenia

Bardzo ważne jest, aby szczenięta od początku miały kontakt z człowiekiem. Akita nie jest może kanapowcem, ale posiada średnią potrzebę codziennych ćwiczeń. W przeciwnym bowiem wypadku będzie miał tendencję do tycia.

Warunki życia

Akita nie są specjalnie wymagające, jeżeli chodzi o otoczenie. Muszą natomiast mieć zapewnioną codzienną porcję ćwiczeń. Idealne warunki dla psów akita stanowić będzie dom z ogrodem, zapewniającym odpowiednią przestrzeń dla zwierzęcia. Ze względu na grube, cieple futro, w upalne dni powinny przebywać wewnątrz pomieszczeń, oczywiście klimatyzowanych lub z natury chłodnych.

 

KRAJ POCHODZENIA

JAPONIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

NIEZALECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

RACZEJ SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBRE

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

RACZEJ TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

MAŁA

WIGOR

RACZEJ MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

RACZEJ MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

CZASAMI

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 5, WZORZEC NR 255

POLECANE KARMY

REDWITCH, RYŻ, RYBY, PREPARATY Z ALGAMI (NP. ALGOLITH)

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.