Labrador retriever

Historia

Rasa ta pochodzi z Kanady, a dokładnie – z jej wschodnich wybrzeży. Nazwa rasy związana jest z półwyspem Labrador, co jest pewnym błędem, bowiem w rzeczywistości pochodzi z Nowej Funlandii. Do powstania tej pomyłki przyczynił się lord Malmesbuty, który w roku 1820 jako pierwszy sprowadził te psy do Europy, nazwawszy je „psami z Labradoru”. Druga część nazwy wiąże się z angielskim czasownikiem to retrieve, co oznacza aportować, bądź przynosić i odpowiada głównym zadaniom, jakie psy te spełniają na polowaniach. W XVIII wieku psy tej rasy były powszechnie wykorzystywane na kutrach rybackich, pomagając przy wciąganiu sieci, a nawet przy ratowaniu tonących. Mimo rybackich początków, w XIX wieku rasa ta została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii, jako psy myśliwskie.

Wygląd

Labrador jest mocnym psem o zwartej budowie. Oczy psa mają rozumny, wyrazisty i inteligentny wygląd oraz orzechową lub brązową barwę. Uszy osadzone są daleko z tyłu i przylegają ściśle do głowy. Szczęki są mocne, z doskonałym zgryzem nożycowym. Klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta, a żebra dobrze wysklepione. Ogon jest bardzo gruby u nasady, zwężający się ku końcowi i nie posiadający pióra. Cechą charakterystyczną rasy jest jej sierść: krótka, gęsta i twarda w dotyku. Występuje również dość gęsty i nieprzepuszczający wilgoci podszerstek, mający chronić psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, czy przemoknięciem. Umaszczenie może być idealnie czarne, wątrobiane (zwane również czekoladowym) lub żółte, przy czym za barwę żółtą uznaje się wszelkie odcienie, od jasno kremowego, aż po rudy. Dopuszczalna jest niewielka, biała plamka, występująca na przedpiersiu.

Temperament

Labrador to bardzo żywiołowy pies, zawsze skłonny do zabawy zarówno z właścicielem, jak i z innymi psami. Jest z natury łagodny i przyjaźnie nastawiony do świata. Uwielbia wodę i wszelkie zabawy z nią związane. Jest inteligentnym, bystrym i posłusznym psem, świetnym towarzyszem i przyjacielem. Bardzo kocha dzieci i jest względem nich niesłychanie wyrozumiały i cierpliwy. Obdarzony jest doskonałym węchem oraz niebywałą wręcz pamięcią. Cecha charakterystyczną jest fakt, że w czasie polowania jest w stanie zapamiętać wszystkie miejsca, gdzie spadło kilka ustrzelonych kolejno ptaków, a następnie zaaportować je po kolei.

Tresura

Jako inteligentny i chętny do współpracy pies, labrador jest bardzo łatwy w tresurze. Ze względu na swój wspaniały charakter, wrodzoną bystrość oraz inne przymioty, pracuje w rozmaitych służbach, niezależnie od warunków zewnętrznych, zawsze dając z siebie wszystko. Często jest wykorzystywany przez Straż Pożarną do wykrywania miejsc podpaleń, pracuje również na lotniskach, wykrywając narkotyki. Często pracuje też, jako pies lawinowy i ratowniczy. Labrador jest również doskonałym przewodnikiem osób ociemniałych, a także niesłychanie cierpliwym terapeutą, pracującym z dziećmi lub niepelnosprawnymi dorosłymi na zajęciach z dogoterapii.

Ćwiczenia

Jako pies kochający wodę, labrador uwielbia wszelkie sporty z nią związane, a zwłaszcza aportowanie. Potrzebuje dużej, codziennej dawki ruchu – w przeciwnym wypadku będzie miał skłonności do otyłości i nadpobudliwości.

Warunki życia

Labrador zawsze na pierwszym miejscu postawi swojego właściciela i dla niego będzie w stanie przystosować się praktycznie do każdych warunków bytowych. Najlepiej jednak będzie się czuł w domu z choćby niewielkim ogródkiem, gdzie będzie miał dostęp do wolnej przestrzeni i możliwość swobodnego biegania. Może oczywiście mieszkać w mieszkaniu, pod warunkiem jednak zapewnienia mu solidnej porcji codziennego ruchu, najlepiej na otwartej przestrzeni i w sąsiedztwie wody.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PRZEWODNIK, PIES MUNDUROWY, PIES RATOWNICZY, PIES RODZINNY, PIES TERAPEUTA

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 1, WZORZEC NR 122

POLECANE KARMY

PURINA, BRIT, ROYAL CANIN, BOSH

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.