Seter irlandzki

Historia

Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, rasa ta pochodzi z Irlandii, chociaż przodkami seterów irlandzkich były psy, pochodzące z Francji, Hiszpanii i Macedonii. Seter irlandzki był rasą znana już w XVIII wieku. Pierwszy Klub Setera Irlandzkiego powstał w 1882 roku. Cztery lata później Klub opracował pierwszy oficjalny wzorzec rasy.

Wygląd

Jest to wspaniały pies o szlachetnej sylwetce i przyjaznym wyrazie. Cechuje go proporcjonalna, harmonijna sylwetka, robiąca szczególnie duże wrażenie w czasie galopu. Głowa psa jest podłużna, smukła i wyraźnie wysklepiona na wysokości czoła. Oczy są w kształcie migdałów. Klatka piersiowa jest głęboka a żebra mocno zaznaczone.

Włos na głowie i przedniej stronie kończyn jest krótki i delikatny. Na pozostałych częściach siała jest dłuższy, może być lekko falisty, ale nie powinien być kędzierzawy. Na przedpiersiu, szyi i brzuchu włos tworzy frędzle. Na ogonie występuje długie pióro, skracające się ku końcowi. Umaszczenie jest jednolite, kasztanowe, przy czym dopuszcza się niewielkie białe znaczenia na gardle, piersi lub palcach oraz wąska strzałkę na czole.

Temperament

Jest to bardzo energiczny i żywotny pies. Jest bardzo inteligentny, lojalny i wierny. Może być wspaniałym towarzyszem zabaw dla dzieci, wobec których jest bardzo opiekuńczy i cierpliwy. Nie wykazuje agresji wobec obcych ludzi, ani zwierząt. Przywiązuje się do rodziny szybko i bardzo mocno, potrzebuje stałego z nią kontaktu.

Tresura

Jako pies obdarzony dość dużą inteligencją, a do tego niesłychanie przywiązany do człowieka, seter irlandzki uczy się szybko i chętnie. Nowe polecenia opanowuje z łatwością, a ich wypełnianie przynosi mu duża frajdę. W czasie tresury należy stosować jedynie pozytywne bodźce. W przeciwnym wypadku pies będzie miał tendencje do ucieczek.

Ćwiczenia

Posiada duże zapotrzebowanie na ruch i zabawę. Może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów. Jest to najszybszy ze wszystkich seterów.

Warunki życia

Jako żywiołowy pies, stworzony do polowań, seter irlandzki najlepiej czuje się w domu z ogrodem, gdzie będzie miał dostęp do przestrzeni i możliwość swobodnego biegania.

 

KRAJ POCHODZENIA

IRLANDIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ PODATNY NA CHOROBY

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 120

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, PURINA, ZIWI PEAK, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.