Appenzeller

Historia

Appenzellery pochodzą ze Szwajcarii, gdzie były używane w charakterze psów domowych i zagrodowych. Pełniły także funkcje stróżujące. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Appenzellerach pochodzą z XIX wieku. W okolicach Appenzel nadal można spotkać psy tej rasy, pracujące jako psy pasterskie.

Wygląd

Appenzeller jest psem średniej wielkości, o proporcjonalniej, niemal kwadratowej budowie. Jest przy tym dość muskularny. Głowa lekko klinowata, oczy o bystrym wyrazie, zdradzającym żywiołowy charakter i inteligencję. Korpus zwarty, ogon osadzony wysoko, obficie owłosiony. Szata podwójna, prosta i zbita. Umaszczenie: podstawowym kolorem jest czarny lub brązowy, z charakterystycznymi, symetrycznymi białymi oraz rudymi znaczeniami. Rude znaczenia występują na policzkach, klatce piersiowej oraz na nogach. Biała jest strzałka, biegnąca od nosa aż do czaszki, końcówki wszystkich łap i koniec ogona. Może również posiadać biały kołnierz wokół szyi oraz białą centkę na karku.

Temperament

Appenzeller jest niesłychanie oddany właścicielowi. Pan jest dla niego centrum świata, więc pies zrobi wszystko, by zadowolić właściciela. Z tego powodu chętnie i łatwo uczy się nowych sztuczek, czekając na pochwałę. Cechuje go bardzo przyjazne nastawienie, dość duża inteligencja i wszechstronność. Nie przepada za obcymi, co może sygnalizować szczekaniem, ale w obecności właściciela podejmie każde wyzwanie. Jest bardzo żywy, pełen wigoru i odwagi.

Tresura

Tresura appenzellera jest bardzo łatwa. Pies jest chętny do zabawy, a w obecności ukochanego właściciela zawsze chętnie uczy się nowych komend.

Ćwiczenia

Appenzeller jest psem bardzo wszechstronnym, doskonale sprawdzającym się w różnego rodzaju psich sportach. Chętnie uczestniczy w szkoleniach i z łatwością wykonuje nowe zadania. Może być doskonałym towarzyszem dla biegacza lub rowerzysty.

Warunki życia

Appenzeller jest psem mało wymagającym, jeżeli chodzi o warunki bytowe. Może przystosować się do życia w mieszkaniu, należy jednak poświęcać mu dużo czasu na spacery i zabawę. Nie jest to pies dla osób zajętych, bowiem potrzebuje stałego kontaktu z właścicielem.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZWAJCARIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI DO DUŻEGO

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

BARDZO ZALECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

CZASAMI

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES STRÓŻUJĄCY, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 3, WZORZEC NR 46

POLECANE KARMY

PRAWIE KAŻDA, MAŁO WYMAGAJĄCY

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.