Moskiewski stróżujący

Historia

Historia tej rasy rozpoczyna się w Związku Radzieckim w połowie XX wieku. Oryginalna nazwa rasy brzmi московская сторожевая (moskowskaja storożewaja), przy czym należy pamiętać, że w języku rosyjskim pies jest rodzaju żeńskiego (cobaka). Moskiewski stróżujący powstał na skutek skrzyżowania owczarka kaukaskiego z bernardynem, rosyjskim łaciatym gończym oraz niewielką domieszką krwi innych ras. Zamierzeniem hodowców było uzyskanie dużego, skutecznego psa bojowego, mającego towarzyszyć konwojom, patrolom wojskowym i innym służbom mundurowym.

Wygląd

Zgodnie z założeniami, moskiewski stróżujący jest potężnym, budzącym respekt psem w typie mastifa. Posiada doskonale rozwiniętą muskulaturę i szeroką, masywną głowę z wyraźnie zaznaczonym stopem. Sierść jest średniej długości, z obfitym podszerstkiem, mającym chronić psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podstawowe umaszczenie jest białe w płowe lub brązowe łaty.

Temperament

Moskiewski stróżujący jest bardzo energicznym, a jednocześnie podatnym na szkolenie psem, doskonałym pomocnikiem wszelkiego rodzaju służb, wymagających udziału czworonożnych pomocników. Moskiewski stróżujący jest zwinnym, pewnym siebie psem, o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym. Nie lubi towarzystwa innych psów. Do obcych ludzi odnosi się w wyraźnym dystansem, a nawet niechęcią. Dzieci właściciela traktuje, jak powierzone sobie stado, natomiast względem obcych dzieci potrafi być bardzo groźny. Zgodnie ze swoją nazwą, jest doskonałym stróżem, a powierzonego sobie stada lub majątku właściciela będzie bronił bezwzględnie, nawet za cenę swojego życia.

Tresura

Ze względu na silny charakter i instynkt terytorialny oraz wrodzoną niechęć do obcych ludzi i zwierząt, bezwzględnie wymagane jest przynajmniej podstawowe szkolenie z zakresu posłuszeństwa. Przy dużych rozmiarach i silnym instynkcie, bez wyszkolenia, pies ten może być bardzo niebezpieczny. Po odpowiednim wyszkoleniu, jest to doskonały, bardzo posłuszny pies obronno – stróżujący.

Ćwiczenia

Wymaga dość dużej dawki ruchu oraz ćwiczeń. Zgodnie z życzeniem twórców tej rasy, może być doskonałym towarzyszem i partnerem dla wszelkiego rodzaju służb mundurowych.

Warunki życia

Jako pies o silnym instynkcie terytorialnym, moskiewski stróżujący jest doskonałym psem do domu z ogrodem, którego będzie świetnym i nieprzekupnym stróżem. Może żyć na zewnątrz przez cały rok, jednak w szczególnie upalne dni należy zapewnić mu zacienione schronienie. Ze względu na duże rozmiary oraz charakter, nie jest polecany do trzymania go w mieście, ani tym bardziej w mieszkaniu. W Polsce jest on uznawany za rasę niebezpieczną.

 

KRAJ POCHODZENIA

ZWIĄZEK RADZIECKI

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DOŚĆ DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

BARDZO MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

BARDZO MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚC ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES STRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY, PIES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

RASA NIESKLASYFIKOWANA PRZEZ FCI

POLECANE KARMY

EUCANUBA, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.