Golden retriever

Historia

Historia rasy sięga końca XIX wieku. Rasa pochodzi ze Szkocji, gdzie początkowo hodowana była w charakterze psów myśliwskich, a następnie popularnych psów rodzinnych. Legenda głosi, że twórcą rasy był najprawdopodobniej lord Dudley Mjoribanks, który zainspirował się pokazami rosyjskich cyrkowców, wśród których były żółtawej maści owczarki. Zachwycony umiejętnościami psów, odkupił je i przywiózł do swojej posiadłości, gdzie dały początek nowej rasie. Trudno stwierdzić z całą pewnością, ile prawdy mieści się w tej opowieści, jednakże kynolodzy uznają ja za mało prawdopodobną, ponieważ owczarki mają zupełnie odmienne cechy, niż psy myśliwskie, jakimi są w istocie goldeny. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwsze goldeny wystąpiły na wystawie psów pod nazwą „rosyjskie retrievery”.

Istnieje również inna, zupełnie odmienna teoria na temat pochodzenia tej rasy. Według niej, goldeny są krzyżówką otrzymaną na skutek skojarzenia żółtego retrievera gładkowłosego imieniem Nous z suką tweed water spaniela. Efektem tej kombinacji były cztery żółte szczenięta, które następnie skrzyżowano z czarnymi flat coadet retrieverami, seterami i bloodhoundami. Nowa rasa bardzo spodobała się brytyjskim hodowcom, dzięki czemu w krótkim czasie stała się bardzo popularna. Początkowo (do 1913 roku), psy tej rasy rejestrowano pod nazwą złocisty flat coated retriever. Obecna nazwa, golden retriever, obowiązuje od 1920 roku.

Wygląd

Golden retriever występuje w dwóch, nieco różniących się od siebie, liniach hodowlanych: linii angielskiej (europejskiej) oraz amerykańskiej. Psy linii europejskiej mają umaszczenie jasno złote lub kremowe, a ich sierść może być pofalowana lub prosta. Natomiast psy pochodzące z linii amerykańskiej mają umaszczenie od złotego po czekoladowe, delikatniejszą i bardziej smukłą budowę i delikatną, prostą lub pofalowaną sierść.

Niezależnie od linii, z której pochodzi, golden zawsze jest harmonijnej budowy psem, o aktywnej, mocnej i zwartej sylwetce.

Temperament

Golden jest wymarzonym materiałem na psa rodzinnego: jest posłuszny, inteligentny i łagodny. Szybko przywiązuje się do właściciela, jest też energiczny i bardzo wytrwały, jak przystało na psa myśliwskiego. Jest przyjazny, łagodny i pewny siebie; uwielbia współpracować z człowiekiem. Jest też bardzo towarzyski, dobrze nastawiony wobec nieznajomych ludzi i innych zwierząt. Z tego powodu nie nadaje się na stróża, jest natomiast doskonałym towarzyszem dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Nazwa golden retriever związana jest z jego zamiłowaniem do aportowania i może być przetłumaczona, jako „złoty aporter”. Ze względu na doskonały charakter, psy tej rasy często szkolone są na terapeutów oraz przewodników osób niepełnosprawnych.

Tresura

Jako bardzo inteligentny pies, cechujący się łagodnym i przyjaznym charakterem, golden jest niesłychanie łatwy w tresurze. Często jest wykorzystywany w dogoterapii, a dzięki doskonałemu węchowi, bywa również używany, jako pies policyjny, wykrywający narkotyki. Jest również doskonałym psem ratowniczym.

Ćwiczenia

Jako bardzo aktywny pies, golden potrzebuje codziennej, dość dużej dawki ruchu. Świetnie się sprawdza w wielu psich sportach, takich, jak agility czy obedience. Jako niezmordowany biegacz, może być świetnym towarzyszem sportowców lub rowerzystów.

Warunki życia

Na pierwszym miejscu golden postawi zawsze towarzystwo kochającej go rodziny, więc, aby być wraz z domownikami, potrafi przystosować się do każdych warunków. Najlepiej jednak będzie się czuł w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę ruchu.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

BARDZO DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DOŚC DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES RATOWNICZY, PIES PRZEWODNIK, PIES MUNDUROWY, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 1, WZORZEC NR 111

POLECANE KARMY

PURINA PRO PLAN, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.