Airedale terrier

Historia

Airedele terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii. Nazwa rasy związana jest z rzeką Aire w hrabstwie Yorkshire. W dolinie rzeki Aire (ang. Airedale), odbywają się tradycyjne pokazy psów, na których dumni właściciele od zawsze prezentowali swoje „wodne” terriery, pochodzące z miejscowości położonych w dolinach rzek Calder, Wharfe i właśnie Aire.

Wygląd

Airedale terrier jest zdecydowanie największym z terrierów. Charakteryzuje go wydłużona głowa, długa szyja, którym jednak towarzyszy dość krótki grzbiet. Airedale jest bardzo zwinnym psem, poruszającym się z gracją i lekkością, niespodziewaną przy jego rozmiarach. Długie, proste nogi i mocny kościec gwarantują mu zwinne, sprężyste ruchy i wspaniały kłus. Ogon jest długi i prosty lub lekko wygięty; powinien być wysoko osadzony, jak gdyby jeszcze na plecach.

Sierść airedale terrierów jest szorstka, twarda i gęsta. Włos przylegający, zwarty. Sierść okrywowa jest „druciana” i sztywna, natomiast podszerstek jest dość miękki. Umaszczenie airedale terriera jest w większości podpalane, jedynie grzbiet, część szyi i ogona są niemal czarne. Airedale często mają znacznie ciemniejsze uszy. Na piersi mogą występować niewielkie ilości białych włosów. Oczy są niewielkie, zawsze ciemne i bystre.

Temperament

Jako „wodne” terriery, airedale uwielbiają pływać, a nawet nurkować. Cechuje je duża inteligencja i łatwość uczenia się. Wrodzona bystrość powoduje, że żywo reagują na bodźce. Są przy tym przyjazne w kontaktach, ufne i odważne. Airedale terriery są też bardzo czujne; często podnoszą uszy i ogon, co świadczy o stałym napięciu i gotowości do akcji. Są śmiałe, ale nie agresywne. Ponieważ są dość żarłoczne i mają zwyczaj zjadać wszelkie małe przedmioty spotkane na spacerze, wymagają od właściciela wiele konsekwencji w okiełznaniu tego typu nawyków.

Tresura

Ze względu na dużą inteligencję, airedale terriery bardzo łatwo i chętnie się uczą. Są chętne do zabawy i współpracy, a opanowanie nowych komend przychodzi im z dużą łatwością. Uwielbiają być w centrum uwagi, toteż współpraca z trenerem zazwyczaj układa się wyśmienicie.

Ćwiczenia

Ze względu na swoje rozmiary, airedale terrier wymaga odpowiednio dużego miejsca na ćwiczenia. Kocha wodę, wskazane jest więc umożliwienie mu tego typu aktywności. Ponieważ przodkami rasy były psy myśliwskie, airedale terrier chętnie poluje, ale równie świetnie nadaje się na psa przewodnika dla niewidomych czy na psa ratownika. Najczęściej około pierwszego roku życia zaczyna się szkolenie podstawowe, które następnie można uzupełnić o psi tor przeszkód lub o specjalistyczne szkolenia.

Warunki życia

Zdecydowanie nie jest to pies do małego mieszkania. Należy zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do życia i ćwiczeń, gdzie będzie mógł biegać i odkrywać świat. Ideałem będzie dom z dużym ogrodem, którego airedale może być doskonałym stróżem. Ze względu na wrodzoną żywiołowość, airedale nie nadaje się na psa kanapowca – należy zapewnić mu solidną porcję ruchu, spacerów i przestrzeni do zabawy. Nie jest to pies, który chętnie spędza długie samotne godziny, czekając na powrót właściciela z pracy i na 10 minutowy spacer wokół bloku.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻE

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZALECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ZAZWYCZAJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBRE

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ZAZWYCZAJ NIE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES RATOWNICZY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 1, WZORZEC NR 7

POLECANE KARMY

FORZA 10 Z RYBĄ, ROYAL CANIN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.