Chart afgański

Historia

Jest to bardzo stara rasa, pochodząca, zgodnie z nazwą, z Afganistanu. Początki rasy datuje się na okres przed nasza erą, kiedy to przodkowie tej rasy byli hodowani w górach Afganistanu w charakterze psów pasterskich; dawne afgany miały również pełnić funkcję psów myśliwskich, biorąc udział w polowaniach an wilki, gazele i lisy. Niekiedy chart afgański nazywany jest również psem kabulskim. Dawna, oryginalna nazwa rasy brzmi jeszcze inaczej - Tazi; ma to prawdopodobnie związek z pokrewieństwem do rosyjskich psów rasy Tasy. Ze względu na bliskość południowej Rosji i Afganistanu, wydaje się to dość prawdopodobną hipotezą. Ponieważ Afgańczycy uznawali swoje charty za dobro narodowe, nie zezwalali na ich eksport do innych krajów. Z tego powodu rasa ta trafiła do Europy i Stanów Zjednoczonych dopiero w XX wieku. Od 1930 roku rasa jest zarejestrowana w AKC i CKC.

Wygląd

Chart afgański robi wrażenie psa pełnego siły, godności i dumy. Wysoko podnosi łeb, co przy jego rozmiarach sprawia, że patrzy na świat okiem zachowującego chłodny dystans, świadomego swej siły arystokraty. Jego sierść jest delikatna i dość długa na bokach, żebrach i nogach. Na grzbiecie włos jest krótszy, natomiast na czole tworzy charakterystyczną długą grzywkę. Od czoła ku tyłowi głowy sierść tworzy specyficzny długi, jedwabisty kosmyk. Dopuszczalne są wszelkie możliwe umaszczenia. Ogon psa jest krótki w stosunku do reszty ciała i zawinięty w charakterystyczny pierścień.

Temperament

Afgan jest efektownym i niezależnym psem, zachowującym dystans i pewną dozę dzikości. W domowym zaciszu jest cichy i dość spokojny, natomiast na wolnym powietrzu jest bardzo żywym psem i niedoścignionym biegaczem. Toleruje dzieci, natomiast nie ma względem nich szczególnie opiekuńczych uczuć. W stosunku do innych zwierząt zawsze dąży do dominacji.

Tresura

Jest psem bardzo trudnym w tresurze. Niesłychanie wolno uczy się nowych komend i wymaga od właściciela ogromnej cierpliwości. Z tego powodu rzadko jest wykorzystywany w charakterze psa myśliwskiego, znacznie częściej natomiast można go spotkać na wystawach psów.

Ćwiczenia

Posiada ogromną potrzebę ruchu. Afgan uwielbia biegać i nie potrzebuje do tego specjalnej zachęty, ani też celu – po prostu kocha prędkość i będzie biegał dla samego biegania. Wskazane jest zapewnienie mu takiej możliwości w co najmniej 30 minutowych blokach. Jednak ze względu na jego charakter, nie jest wskazane spuszczanie go ze smyczy na otwartym terenie, gdyż może całkowicie zignorować właściciela i wybrać wolność. Z tego powodu najlepszym rodzajem ćwiczeń będzie dla niego coursing, gdzie pies może dać upust swojej energii w bezpieczny sposób.

Warunki życia

Jest to dość duży pies, o ogromnej potrzebie ruchu. Najlepszym miejscem dla niego będzie dom z dużym ogrodem, gdzie pies pędzie mógł zaspokoić swoją potrzebę swobodnego biegania. W ostateczności może również żyć w mieszkaniu, będzie jednak wymagał od właściciela ogromnej ilości czasu, spędzonego na świeżym powietrzu. Należy również wziąć pod uwagę jego długą sierść, którą obficie gubi. Wszystko to sprawia, że trzymanie go w mieszkaniu może być bardzo męczące zarówno dla psa, jak i dla pozostałych domowników.

 

KRAJ POCHODZENIA

AFGANISTAN

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ NIE

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES WYŚCIGOWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA X, SEKCJA 1, WZORZEC NR 228

POLECANE KARMY

ACANA, TASTE OF THE WILD

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.