Seter szkocki

Historia

Setery szkockie były popularne w tym kraju już w XVII wieku. Do utworzenia tej rasy wydatnie przyczynił się Lord Alexander Gordon, który w 1820 roku utworzył własną hodowlę. Obecnie obowiązujący wzór rasy został zatwierdzony przez FCI 14 czerwca 1987 roku.

Wygląd

Jest to niezwykle elegancki pies o mocnej, a jednocześnie szlachetnej sylwetce. Jego proporcjonalna sylwetka przypomina kształtem konia myśliwskiego – huntera.

Seter szkocki charakteryzuje się długą kufą, piwnymi oczami oraz szerokim i czarnym nosem. Uszy psa są cienkie i zwisające. Łapy są dobrze umięśnione, a ogon stosunkowo krótki i noszony poniżej linii grzbietu.

Włos na głowie i przedniej stronie kończyn jest raczej krótki i dość delikatny. Na pozostałych częściach ciała włos jest wyraźnie dłuższy i gładko przylegający. Nie może być falisty ani kędzierzawy. Na zewnętrznej stronie uszu i na tylnych częściach kończyn włos tworzy frędzle, które muszą być delikatne i proste. Umaszczenie jest koloru smolisto – czarnego, o pięknej, głęboko nasyconej barwie i wspaniałym połysku. Podpalanie ma barwę kasztanową. Podpalanie układa się według ściśle ustalonego wzoru:

  • dwie plamki nad oczami, o średnicy nie przekraczającej 2 cm;

  • w postaci obwódki wokół kufy, nie sięgającej jednak powyżej nasady nosa;

  • znaczenie na gardle oraz dwie duże plamy na piersi;

  • na wewnętrznej stronie ud, rozciągające się aż do kolan;

  • -na tylnych kończynach od stawu skokowego aż do palców;

  • podpalanie wokół odbytu.

Ponadto, dopuszcza się bardzo małe białe plamki, mogące występować na piersi. Wszelkie inne znaczenia uznaje się za niedopuszczalne.

Temperament

Jest to inteligentny pies, o przyjaznym i zrównoważonym usposobieniu. Jest również bardzo towarzyski i śmiały, a także pełen godności i elegancji. Lubi przebywać w towarzystwie ludzi i źle znosi samotność. Z natury jest uważny i cierpliwy, choć niekiedy bywa uparty. Seter szkocki jest bardzo czuły wobec domowników, a zwłaszcza wobec dzieci, chociaż jest on typowym psem jednego właściciela, wybierającym sobie przewodnika jeszcze w szczenięctwie i posłusznym wyłącznie jego poleceniom.

Tresura

Jeko inteligentny pies, seter szkocki jest raczej łatwy w tresurze. Jest to wrażliwy, a jednocześnie dumny pies, który nie znosi krzyków i brutalnego traktowania. Z tego powodu, w trakcie tresury niedopuszczalne jest stosowanie bodźców negatywnych. Wymaga konsekwencji, a jednocześnie łagodności.

Ćwiczenia

Jest to typowo myśliwski pies, charakteryzujący się dużym zapotrzebowaniem na codzienny ruch. Jest idealnym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Seter szkocki potrzebuje dużo przestrzeni. Idealnym miejscem do życia będzie dla niego dom z ogrodem, gdzie będzie mógł swobodnie biegać.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZKOCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIO DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 6

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, PURINA, TASTE OF THE WILD

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.