Buldog amerykański

Historia

Mimo nazwy, sugerującej USA, jako kraj pochodzenia, rasa ta wywodzi się z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Stamtąd przywędrowała do Anglii, by następnie, wraz z osadnikami, zadomowić się na dobre w USA. I właśnie w Stanach Zjednoczonych nastąpił prawdziwy rozkwit rasy, gdzie buldogi te były wykorzystywane do ochrony gospodarstw i pilnowania zwierząt; niekiedy pełniły też funkcję psów rzeźnickich. Ze względu na swój wojowniczy charakter i zaciekłość, były również powszechnie wykorzystywane w walkach psów. Od czasu wprowadzenia oficjalnego zakazu psich walk, buldogi amerykańskie pełnią już tylko funkcję psów obronnych i rodzinnych.

Wygląd

Buldog amerykański jest dużym, budzącym respekt psem. Cechuje go krępa, silna i muskularna sylwetka, która może występować w dwóch odmianach: Johnson type (bardziej masywny) i Scott type (szczuplejszy). Włos krótki, sztywny, przylegający do ciała. Umaszczenie często jest białe, białe z łatami, płowe, brązowe, mahoniowe lub pręgowane.

Temperament

Mimo groźnego wyglądu, buldog amerykański jest przyjazny wobec dzieci, które traktuje, jak powierzone sobie stado. Co nie zmienia faktu, że jeśli poczuje, że domownicy są choćby w najmniejszym stopniu zagrożeni, natychmiast zaatakuje. Jest nieustraszony, silny, pewny siebie i bardzo wszechstronny. Ma bardzo silne skłonności do dominacji, potrafi być uparty i samowolny.

Tresura

Ze względu na swój dominujący charakter, buldog amerykański jest psem dość trudnym w szkoleniu i tresurze. Wymaga od właściciela żelaznej siły woli i dyscypliny, gdyż niejednokrotnie będzie próbował przejmować kontrolę. Jest bardzo wszechstronny i inteligentny, więc opanowanie nowych komend nie stanowi dla niego problemu, o ile uda się go podporządkować i nakłonić do współpracy.

Ćwiczenia

Wymagana jest socjalizacja już od szczenięctwa. Szkolenie powinno obejmować także spotykanie się z nieznajomymi, do których z definicji jest nastawiony agresywnie. Konieczne jest regularne powtarzanie szkoleń, w przeciwnym wypadku właściciel nie będzie w stanie powstrzymać psa przed atakowaniem innych ludzi oraz silną agresją wobec zwierząt. Uwielbia długie spacery, zadania do wykonania, lubi mieć zajęcie.

Warunki życia

Buldog amerykański jest dość wytrzymałym psem, może więc żyć na zewnątrz pod warunkiem zapewnienia mu schronienia w przypadku bardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych. Może również mieszkać w domu z ogrodem, należy jednak zadbać, aby pies nie mógł samodzielnie opuścić terenu posesji. Ponieważ posiada silny instynkt terytorialny, może nie być zachwycony gośćmi, wkraczającymi na jego teren i przywitać ich bezpardonowym atakiem.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚC MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ZDECYDOWANIE NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

BARDZO MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

BARDZO MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

RASA NIESLKASYFIKOWANA PRZEZ FCI

POLECANE KARMY

BOSH, DOG CHOW, ROYAL CANIN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.