Owczarek francuski beauceron

Historia

Jest to dość stara rasa, występująca również pod nazwą owczarek z Beauce (Beauce jest regionem Francji) lub... czerwona pończocha, co było związane z podpalaniem na nogach, tworzącym kształt skarpet lub pończoch. Rasa najprawdopodobniej posiada tych samych przodków, co briard i początkowo uznawana była jedynie za odmianę briarda.

Wygląd

Jest to duży, silny pies, cechujący się masywną, ale nie ociężałą budową ciała. Jest doskonale umięśniony i odporny zarówno na warunki zewnętrzne, jak i na zmęczenie. Sierść na głowie i tułowiu jest krótka, gładka, gęsta i przylegająca. Na nogach tworzy niewielkie portki, zaś na ogonie – szczotkę. Występuje również krótki, ale gęsty i delikatny podszerstek. Na tylnych łapach występuje charakterystyczny, podwójny wilczy pazur, nie utrudniający jednak chodzenia. Beaucerony występują w dwóch typach umaszczenia:

-umaszczenie czarne ze znaczeniami (podpalaniem) w kolorze wiewiórczym, przy czym znaczenia te występują po bokach kufy, nad oczami, na klatce piersiowej, na spodzie szyi, pod ogonem oraz, naturalnie, na łapach, tworząc charakterystyczne „czerwone pończochy”.

-umaszczenie typu arlekin – szare w czarne plamy, również z podpalaniem, rozłożonym identycznie, jak w przypadku odmiany czarnej.

Temperament

Beauceron jest łagodnym, a jednocześnie pewnym siebie psem. Jest to nieustraszony pasterz, świadom swojej siły, nie wykazujący agresji ani lękliwości. Jak na pasterza przystało, jest nieufny wobec obcych, natomiast bardzo przywiązany do swojego pana i jego stada, którego potrafi zaciekle bronić. Może wykazywać agresję względem innych psów - zwłaszcza dotyczy to samców dużych ras, których uważa za zagrożenie dla powierzonego sobie stada. Jest inteligentny i sprytny, choć niekiedy bywa również uparty. Jeśli wychowuje się z dziećmi, może być dla nich doskonałym towarzyszem i obrońcą.

Tresura

Mimo dużej inteligencji, łagodnego charakteru i wrodzonego sprytu, beauceron nie jest szczególnie łatwy w tresurze. Wymaga dużo konsekwencji i doświadczenia, więc nie jest polecany początkującym hodowcom. Jeżeli jest odpowiednio prowadzony, jest bardzo posłuszny, a nowych poleceń uczy się bardzo szybko i sprawnie. Często jest szkolony na przewodnika osób niewidomych.

Ćwiczenia

Jako duży i potężnie umięśniony pies, baeuceron wymaga sporej dawki codziennego ruchu.

Warunki życia

Jest to typowy pies pasterski, więc najlepszym miejscem będzie dla niego dom z ogrodem. Ponieważ jednak jest on bardzo oddany swojemu panu, potrafi przystosować się również do życia w mieszkaniu, jednak wówczas należy koniecznie zapewnić mu codzienną, dużą porcję ruchu na świeżym powietrzu.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚC DUŻA

WIGOR

DOŚĆ DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES PASTERSKI, PIES PRZEWODNIK

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 44

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.