Owczarek staroangielski

Historia

Jest to bardzo stara rasa, zgodnie z nazwą, pochodząca z Anglii, chociaż przodkami tej rasy były psy pochodzące z kontynentu, głównie z terenów południowej Rosji, które były następnie krzyżowane z psami występującymi naturalnie na Wyspach Brytyjskich. Rasa ta była znana już w średniowieczu, a jej przedstawiciele mieli głównie za zadanie obronę przed wilkami i niedźwiedziami. Psy tej rasy służyły również do zaganiania owiec. Owczarki te znane są również pod nazwą bobtail.

Wygląd

Bobtail jest psem o mocnej i zwartej budowie oraz kwadratowej sylwetce. Jest krępym, dobrze umięśnionym i bardzo silnym psem. Posiada bardzo inteligentny wyraz, co zjednuje mu wielu miłośników oraz świadczy o dużej inteligencji psa. Cechą charakterystyczną tej rasy jest obfite, futrzane owłosienie oraz przebudowany, kwadratowy zad. Patrząc na psa z góry, łatwo jest dostrzec jego charakterystyczną, gruszkowatą budowę ciała. Głowa psa jest dość duża, uszy obwisłe a oczy ciemne. Bobtail posiada krótki i zwarty tułów oraz głęboką klatkę piersiową. Umaszczenie może się wahać od różnych odcieni niebieskiego aż do grizzly, przy czym dopuszcza się niewielkie białe znaczenia na tułowiu. Głowa, kryza, kończyny oraz koniec ogona zawsze są białe (tzw. irlandzkie znaczenia). Co ciekawe, szczenięta rodzą się biało – czarne i jaśnieją z wiekiem.

Temperament

Bobtail jest spokojnym, zrównoważonym i godnym zaufania psem. Jest odważny i pewny siebie, nigdy nie okazuje ani agresji, ani lękliwości. Jest wierny, inteligentny i przyjazny. Zgodnie z nieco „misiowatym” wyglądem, posiada bardzo przyjazny charakter. Względem dzieci jest bardzo cierpliwy i wyrozumiały. Jeżeli wybierze się z nimi na spacer, będzie je próbował zaganiać i dyscyplinować, bojąc się o nie, jak o własne młode. Uwielbia towarzystwo ludzi, a mimo znacznych rozmiarów, potrafi przystosować się do życia w mieszkaniu. Chociaż jego sierść wymaga starannej pielęgnacji, należy zaznaczyć, że bobtail nie linieje, co znacznie ułatwia życie z nim pod jednym dachem.

Tresura

Jako inteligentny pies, lubiący ruch i zabawę, bobtail powinien być dość łatwy w tresurze, co jednak jest skutecznie hamowane przez wrodzony upór i bardzo silną osobowość tego psa. Najlepsze efekty w tresurze można osiągnąć dzięki konsekwencji oraz stosując raczej metodę zaciekawienia psa, niże zmuszenia go do treningu. Bobtail zazwyczaj wybiera sobie jednego pana i tylko jemu pozostaje posłuszny.

Ćwiczenia

Bobtail jest dużym psem pasterskim i posiada dość sporą potrzebę ruchu, jednakże nie będzie sam o niego zabiegał. Uwielbia wylegiwać się leniwie w towarzystwie innych domowników.

Warunki życia

Może przystosować się do życia na zewnątrz, ponieważ obfita szata z podszerstkiem umożliwia mu przetrwanie w niesprzyjających warunkach klimatycznych. Doskonale również czyje się w domu z ogrodem, jednak dzięki zamiłowaniu do towarzystwa innych domowników, raczej nie będzie sam w nim biegał – w każdym przypadku, zarówno, gdy pies posiada dostęp do ogrodu, jak i wtedy, gdy żyje w mieszkaniu, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu i spacerów.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻA

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ TRUDNA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 16

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.