Clumber spaniel

Historia

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, a swoje powstanie i rozwój zawdzięcza księciu Newcastle. Ponieważ prowadził on hodowlę psów właśnie w posiadłości o nazwie Clumber Park, nazwa na stałe przylgnęła do tych pięknych zwierząt. Clumber spaniele powstały na skutek skrzyżowania alpine spaniela z bassetem i bernardynem. Clumbery były ukochaną rasa wielu brytyjskich monarchów, w tym Edwarda VII i George'a V oraz królowej Wiktorii.

Wygląd

Clumber spaniel jest masywnym psem, o mocnym kośćcu, harmonijnej budowie i „zamyślonym” wyrazie pyska. Charakterystyczną cechą tej rasy jest duża, szeroka głowa z głęboko osadzonymi oczami i wyraźnym przełomem czołowym. Sierść jest obfita, przylegająca i jedwabista w dotyku. Umaszczenie jest białe ze znaczeniami w kolorze cytrynowym (preferowane) lub pomarańczowym. Na kufie mogą występować piegi.

Temperament

Jest to spokojny, inteligentny pies. Bardzo oddany właścicielowi, jest doskonałym towarzyszem i świetnym pracownikiem. Zgodnie z tym, co sugeruje jego wygląd i arystokratyczne korzenie rasy, jest on zrównoważony, elegancki i pełen dostojeństwa. Jako prawdziwy Anglik, jest on dość powściągliwy, ma jednak miły i przyjazny charakter.

Tresura

Clumber jest dość inteligentny, a przy tym z natury chętny do współpracy. To wszystko powoduje, że nowych komend uczy się bardzo szybko, a jego tresura jest bardzo łatwa.

Ćwiczenia

Ponieważ pies ten posiada doskonały węch, wskazane jest stawianie przed nim zadań, w których może rozwijać tą umiejętność. Uwielbia ruch i jest bardzo wytrzymałym psem, dlatego będzie doskonałym towarzyszem dla rowerzystów oraz biegaczy. Clumber uwielbia również aportowanie i pływanie, warto więc umożliwić mu ćwiczenia w tym kierunku.

Warunki życia

Clumber jest przede wszystkim bardzo przywiązany do swojego pana i jest dla niego gotów na znoszenie wszelkich niedogodności. Z tego powodu może przystosować się do życia nawet w niewielkim mieszkaniu, konieczne jest jednak zapewnienie mu codziennych, długich spacerów. Należy również wziąć pod uwagę jego rozmiary i dość długą sierść. Najlepiej jednak czuje się w domu z ogródkiem, gdzie może biegać i swobodnie węszyć.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ ŁATWE

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚĆ DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 109

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, ACANA, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.