Basenji

Historia

Basenji pochodzi z rejonów Kongo. Jest przedstawicielem jednej z kilku pierwotnych ras psów, udomowionych przez ludzi. Przez Europejczyków został odkryty w Kotlinie Konga, stąd często nazywany jest terrierem kongijskim (mimo, że nie należy do terrierów) lub psem kongijskim. Przodkowie psów tej rasy żyli wśród ludzi prawdopodobnie już w starożytnym Egipcie. Do Europy, a konkretnie do Wielkiej Brytanii, basenji zostały przywiezione tuz przez II wojna światową, natomiast do Polski przywędrowały dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Wygląd

Basenji jest wysokim, atletycznym, niemal arystokratycznej postury psem. Dumna postawa, namarszczona głowa i sterczące uszy nadają mu wygląd inteligentny i nieco dystyngowany. Sprawia wrażenie gibkiego i harmonijnie zbudowanego. Głęboka klatka piersiowa, wyraźnie zaznaczona talia. Ogon ciasno zwinięty. Włos krótki, miękki i bardzo delikatny. Umaszczenie może być rozmaite: rude, czarne, czarne podpalane, czarne podpalane z białym (trikolor), rudo-czarne pręgowane itp.

Temperament

Basenji to bardzo mądry, wierny i wesoły pies. Stanowi prawdziwe uosobienie psich cnót: jest czuły, dobry i pojętny. Basenji jest zazwyczaj całkowicie bezproblemowy w hodowli. Zwykle doskonale przystosowuje się do życia w mieście. Jest niezależny i czujny, wobec obcych może zachowywać się nieco powściągliwie. Nie szczeka, ale nie jest też niemy – wydaje charakterystyczny odgłos, będący połączeniem jodłowania i chichotu.

Tresura

Tresura jest bardzo łatwa: inteligentny, w mig chwyta znaczenie nowych komend i chętnie wykonuje polecenia. Bardzo lubi się uczyć.

Ćwiczenia

Ze względu na duża inteligencję i potrzebę ruchu, konieczne jest zapewnienie mu codziennych ćwiczeń. Jeżeli jego potrzeby w tym względzie nie zostaną zaspokojone, stanie się znudzony i będzie to okazywał, przeżuwając wszystko, co tylko znajdzie się w jego zasięgu.

Warunki życia

Może żyć na zewnątrz, należy jednak mieć na uwadze pochodzenie rasy (strefa równikowa) i w chłodne dni zapewnić mu schronienie. Dobrze przystosowuje się także do życia w mieszkaniu, jednakże w tym przypadku konieczne jest zapewnienie mu codziennej porcji spacerów i biegania. Jest zwierzęciem towarzyskim, absolutnie nie powinien być zostawiany sam na długie godziny.

 

KRAJ POCHODZENIA

AFRYKA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚC MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RZADKO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

BARDZO ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

MINIMALNE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

RACZEJ MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ZAZWYCZAJ TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 6, WZORZEC NR 43

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, PEDIGREE, BOSH ADULT MAXI

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.