Australian Cattle Dog

Historia

Rasa, zgodnie z nazwą, pochodzi z Australii. Została utworzona w XIX wieku, w odpowiedzi na potrzeby hodowców bydła, którzy poszukiwali wytrzymałego psa, odpowiednio przystosowanego do australijskiego klimatu. Psy tej rasy miały za zadanie strzec stada przed drapieżnikami oraz zaganiać bydło, szczególnie podczas długich i wyczerpujących wypraw na targ.

Wygląd

Australian cattle dog jest typowym psem do pracy: cechują go mocna budowa i harmonijna sylwetka, gwarantujące sprawność i niesłychaną wytrzymałość. Sierść jest dość krótka, z krótkim podszerstkiem. Włos okrywowy jest zwarty, prosty i szorstki, dzięki czemu stanowi doskonałą ochronę przed deszczem. Głowa jest szeroka, szczęki mocne, oczy ciemnobrązowe i osadzone dość głęboko. Linia grzbietowa prosta, grzbiet dobrze umięśniony. Umaszczenie zróżnicowane, ale generalnie rude lub niebieskie; wśród niebieskich wyróżnia się osobniki o barwie jednolitej, nakrapianej lub przesianej, dopuszczalne są też łaty na głowie w kolorze czarnym lub niebieskim, najczęściej symetryczne. Na piersi, nogach, kufie i spodzie żuchwy widoczne jest podpalanie. W przypadku osobników rudych umaszczenie jest przesiane, równomiernie rozłożone na całej skórze, z ewentualnymi rudymi łatami na tułowiu.

Temperament

Australian cattle jest czujny, inteligentny i samodzielny. W pracy jest bardziej partnerem, niż wykonawcą poleceń. Cechuje go oddanie i silny instynkt obronny. Jest pewny siebie, wszechstronny i opanowany. W Australii jest popularnym psem rodzinnym.

Tresura

Australian cattle jest psem dość łatwym w tresurze. Duża inteligencja i zapał do współpracy z człowiekiem powodują, że bardzo szybko podejmuje nowe zadania i opanowuje komendy.

Ćwiczenia

Jest psem bardzo aktywnym i potrzebuje dużo ćwiczeń, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Wrodzona inteligencja, wszechstronność i wielozadaniowość powodują, że potrzebuje stałych wyzwań. Znudzony, bywa bardzo problematyczny.

Warunki życia

Jako bardzo inteligentny i społeczny pies, australian cattle przede wszystkim musi przebywać z ludźmi. Jako rasa przystosowana do gigantycznych australijskich przestrzeni, bardzo źle znosi życie w mieście i nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu. Idealnym miejscem dla niego jest dom z dużym ogrodem lub gospodarstwo. Uwaga – pod żadnym pozorem nie może być przywiązany łańcuchem, nawet bardzo długim. Popada wówczas w problemy z osobowością, prowadzące nawet do zachowań destrukcyjnych.

 

KRAJ POCHODZENIA

AUSTRALIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

DUŻY

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZALECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

CZASAMI

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

BARDZO ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOSYĆ DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ZAZWYCZAJ NIE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ZAZWYCZAJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 2., WZORZEC NR 287

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, FORZA 10 MAXI, HAPPY DOG

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.